°C

Štvrtok, 16. júl 2020. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Veľké znepokojenie po masakre na Novom Zélande: Z policajnej stanice zmizli zbrane

Archívne zábery z útoku.
Archívne zábery z útoku.
Zdroj: SITA/AP/Mark Baker, Topky
26.04.2019 11:45

WELLINGTON - Novozélandská polícia v piatok priznala, že z jednej z policajných staníc ukradli 11 strelných zbraní, ktoré tam ich majitelia priniesli v rámci celoštátnej kampane vyhlásenej po masakre v dvoch mešitách v meste Christchurch.


Ako informovala agentúra AFP, strelné zbrane, niektoré určené na likvidáciu, boli ukradnuté z policajnej stanice v meste Palmerston North na Severnom ostrove. Náčelníčka regionálnej správy polície Sarah Stewartová vyjadrila v súvislosti s krádežou znepokojenie a deklarovala, že ide o "absolútne neprijateľnú" záležitosť. Podľa miestnej rozhlasovej stanice bola najmenej jedna ukradnutá zbraň poloautomatická.

Nový zákon predaj a vlastnenie takýchto zbraní zakazuje. Stewartová túto informáciu odmietla potvrdiť. Neuviedla ani to, či pri krádeži zbraní zmizlo aj strelivo. Velenie polície v reakcii na krádež nariadilo jej okamžité vyšetrenie a audit bezpečnosti zbraní na všetkých policajných staniciach na Novom Zélande. Polícia dodala, že pátra po 38-ročnom mužovi, ktorý bol v predpokladanom čase krádeže na dvore danej policajnej stanice.

V reakcii na útoky na dve mešity, ktoré sa odohrali 15. marca v meste Christchurch a vyžiadali si životy 50 ľudí, vydali na Novom Zélande súbor právnych predpisov sprísňujúcich predaj a držanie strelných zbraní. Zákon, ktorý platí od 11. apríla, zakazuje predaj a vlastníctvo poloautomatických zbraní armádneho typu a veľkokapacitných zásobníkov.

Týka sa aj poloautomatických brokovníc s odnímateľnými zásobníkmi a brokovníc s viac než piatimi nábojmi. Zákon ďalej zaručuje amnestiu pre tých, ktorí zakázané zbrane odovzdajú do 30. septembra. V rámci zbraňovej amnestie môžu majitelia zbrane odovzdať priamo na polícii alebo vyplniť online formulár, v ktorom uvedú, že sú ochotní odovzdať ich úradom. Doteraz takto nahlásili asi 3000 strelných zbraní.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články