°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Extrémisti si v Nemecku chceli pripomenúť Hitlerove narodeniny: TOTO rozhodne nečakali

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Foto: profimedia/Ipon Boness - SIPA
21.04.2019 07:05

INGELHEIM - Viac ako 1500 ľudí vyšlo v sobotu do ulíc nemeckého mesta Ingelheim, aby demonštrovali proti pravicovému zhromaždeniu pripomínajúcemu výročie narodenia Adolfa Hitlera, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenia polície.


Dve protirasistické skupiny vyzvali svojich podporovateľov, aby protestovali proti zámerom istej pravicovej extrémistickej skupiny pripomenúť si 20. apríla v uliciach Ingelheimu narodeniny Adolfa Hitlera. Ingelheim sa nachádza v spolkovej krajine Porýnie-Falcko v západnej časti Nemecka. Organizátori úradom oznámili, že na spomienkovej udalosti sa má zúčastniť okolo 50 ľudí; nakoniec ich však podľa DPA prišli približne dve desiatky.

Miestne úrady zhromaždenie pri príležitosti Hitlerových narodenín zakázali. Organizátori sa však obrátili na súd, ktorý ho povolil, uvádza na svojej webovej stránke denník Süddeutsche Zeitung. Svetový židovský kongres (WJC) v piatok vyzval vlády európskych krajín, aby prijali opatrenia proti sérií plánovaných neonacistických zhromaždení, ktoré sa mali počas víkendu uskutočniť pri príležitosti Hitlerových narodenín, uviedla DPA.

Krajiny, kde sa mali zhromaždenia uskutočniť, podľa DPA zahŕňali aj Bulharsko, Francúzsko, Taliansko a Ukrajinu. Nemecký politik a vodca Adolf Hitler sa narodil 20. apríla 1889 v rakúskom meste Braunau Am Inn, ktoré leží približne 58 kilometrov severne od Salzburgu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články