Zelenskyj vyzval svojho súpera na gigantickú debatu: Porošenko reaguje, TOTO je jeho stanovisko | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Zelenskyj vyzval svojho súpera na gigantickú debatu: Porošenko reaguje, TOTO je jeho stanovisko

Petro Porošenko
Petro Porošenko
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky
04.04.2019 10:55

KYJEV - Ukrajinský prezident Petro Porošenko prijal výzvu svojho protikandidáta a zúčastní sa na dueli, ktorý sa má konať v kyjevskom Národnom športovom komplexe Olimpijskyj s kapacitou 70.000 divákov. Oznámil to vo videu zverejnenom na svojom konte na Facebooku.


Porošenkov protikandidát v druhom kole prezidentských volieb Volodymyr Zelenskyj dal v stredu večer Porošenkovi 24 hodín na to, aby prišiel debatovať do spomínaného komplexu. Úradujúci prezident túto výzvu na duel prijal, aj keď upozornil, že pravidlá takejto diskusie určuje zákon o voľbe prezidenta Ukrajiny. V ňom sa píše, že debata sa má konať vo verejnoprávnej televízii a v štúdiu a má byť odvysielaná na všetkých televíznych kanáloch, aby ju mohli sledovať všetci občania. 


Čítajte aj: Prezidentské voľby začínajú byť zaujímavé: Zelenskyj vyzval Porošenka diskutovať na štadión


Ukrajinský spravodajský web Hromadske už medzičasom informoval, že ukrajinský verejnoprávny telerozhlas (NSTU) má technické možnosti, ako zabezpečiť priamy prenos zo štadiónu Olimpijskyj. NSTU však upozornil, že duel na štadióne "nemožno považovať za predvolebnú debatu prezidentských kandidátov". Telerozhlas sa v reakcii na Zelenského návrh odvoláva na stanovisko Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) z roku 2014, v ktorom sa uvádza, že debaty sa majú konať v televíznom štúdiu verejnoprávnej televízie.

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky, File

Tlačová služba NSTU dodala, že ak ÚVK prijme uznesenie, v ktorom spomínanú normu zruší, "debaty budú možné". "Ak nie, bude to šou alebo diskusia, ale nie debata," uvádza sa v stanovisku NSTU. V ukrajinských médiách sa pritom už objavila správa, že NSTU pozvala oboch účastníkov druhého kola volieb na debaty do štúdia. Samotný Porošenko ešte 31. marca vyhlásil, že pred druhým kolom prezidentských volieb sa "musia" konať debaty kandidátov.

Zelenskyj vtedy vyjadril pripravenosť zúčastniť sa na nich s kandidátom, ktorý sa spolu s ním dostane do druhého kola volieb. V stredu však zverejnil na internete videozáznam, v ktorom síce potvrdil pripravenosť debatovať s Porošenkom, ale pod podmienkou, že duel sa uskutoční na štadióne Olimpijskyj. Vedenie tohto štadióna podľa agentúry Interfax informovalo, že zatiaľ nedostalo oficiálnu žiadosť alebo návrh zmluvy na uskutočnenie debaty prezidentských kandidátov.

Petro Porošenko
Petro Porošenko
Zdroj: SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka

V prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 31. marca, ani jeden z 39 kandidátov nezískal podporu viac ako polovice zúčastnených voličov. Dvaja najúspešnejší kandidáti — Zelenskyj (získal vyše 30 percent hlasov) a Porošenko (takmer 16 percent) — sa tak stretnú v druhom kole, ktoré je naplánované na 21. apríla.

Zelenskyj chce Tymošenkovú za moderátorku diskusie

Debata o predvolebnej diskusii na Ukrajine eskaluje, píše agentúra AP. Prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj, ktorý v prvom kole poľahky porazil súčasnú hlavu štátu Petra Porošenka, vo štvrtok navrhol, aby debatu pred rozhodujúcim kolom volieb naplánovaným na 21. apríla moderoval kandidát, ktorý v prvom kole skončil ako tretí, teda expremiérka Julija Tymošenková.

Julija Tymošenková
Julija Tymošenková
Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

Podľa Zelenského môže Tymošenková zaručiť čestnú diskusiu, pretože nepodporuje žiadneho z dvojice kandidátov. AP ale pripomína, že Tymošenková pranierovala Porošenka za to, že nedokázal skrotiť korupciu - a okrem toho kandidovala proti nemu v prezidentských voľbách už dvakrát.

Konečné výsledky prvého kola budú do 6. apríla

Ukrajinská Ústredná volebná komisia (ÚVK) ukončila spracovanie protokolov volebných komisií odovzdaných v elektronickej podobe a vo štvrtok potvrdila, že do druhého kola prezidentských volieb postúpili herec a zabávač Volodymyr Zelenskyj a súčasný prezident Petro Porošenko. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Ukrinform. Kým za Zelenského hlasovalo 30,24 percenta voličov, Porošenkovi svoj hlasov odovzdalo 15,95 percenta voličov.

ÚVK tiež informovala, že svoje právo voliť uplynulú nedeľu využilo 18.893.879 občanov, čo bolo 63,52 percenta všetkých oprávnených voličov. Z vyhodnotenia protokolov okrskových volebných komisií tiež vyplynulo, že neplatných bolo 1,18 percenta hlasovacích lístkov. Predstavitelia ÚVK vo štvrtok na brífingu v Kyjeve ďalej informovali, že zatiaľ nedostali nijakú oficiálnu sťažnosť alebo odvolanie proti výsledku prvého kola volieb.

Debatu by si mali zaplatiť z vlastných

Predvolebnú diskusiu dvojice kandidátov na funkciu ukrajinského prezidenta, ktorá sa má konať na štadióne v Kyjeve, si jej aktéri, Volodymyr Zelenskyj a Petro Porošenko, budú musieť platiť z vlastných zdrojov určených na predvolebnú agitáciu. Podľa agentúry Ukrinform to vo štvrtok na brífingu v Kyjeve uviedol podpredseda Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Jevhen Radčenko. Spresnil, že takéto diskusie treba považovať za formu predvolebnej kampane, nie však za volebnú debatu podľa zákona o voľbách prezidenta Ukrajiny.

Radčenko vysvetlil, že avizovaná diskusia Zelenského s Porošenkom v kyjevskom Národnom športovom komplexe Olimpijskyj predstavuje formu, ktorú zákon o voľbách definuje ako súčasť predvolebnej agitácie kandidátov - do tejto kategórie patria verejné diskusie, vystúpenia či tlačové konferencie. Radčenko dodal, že takúto formu propagácie si kandidáti platia zo zdrojov, ktoré zhromaždili na svoju kampaň.


Galéria

Petro Porošenko Volodymyr Zelenskyj Petro Porošenko Julija Tymošenková

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články