Dráma s prekliatym boeingom na Floride: Problémy s motorom krátko po štarte, núdzové riešenie | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Dráma s prekliatym boeingom na Floride: Problémy s motorom krátko po štarte, núdzové riešenie

Boeing 737 MAX 8
Boeing 737 MAX 8
Zdroj: SITA/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP
27.03.2019 09:49

MIAMI - Lietadlo Boeing 737 Max 8 americkej spoločnosti Southwest Airlines muselo v utorok núdzovo pristáť na Floride. Krátko po štarte totiž piloti zaznamenali problém s fungovaním motora, informovala v stredu agentúra AP.


Pilot mimo službu zabránil tragédii: O deň neskôr sa boeing zrútil do mora aj so 189 ľuďmi

Na palube boeingu sa nenachádzali žiadni cestujúci, stroj sa len presúval na odstavnú plochu na letisku Victorville v Kalifornii. Bežné lety Boeingov 737 Max sú totiž v USA zakázané - podobne ako v mnohých ďalších krajinách sveta - v reakcii na tragickú nehodu tohto typu lietadla v Etiópii z 10. marca. Americké aerolínie môžu tieto stroje presúvať medzi letiskami, avšak bez pasažierov. 

Boeing Southwest Airlines vzlietol v utorok popoludní z medzinárodného letiska vo floridskom Orlande. Piloti krátko po štarte hlásili núdzovú situáciu kvôli problému s jedným z dvoch motorov. Stroj sa následne vrátil naspäť do Orlanda a pristávací manéver prebehol bez komplikácií. 

Príčinu utorkového incidentu preskúmajú experti amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA). Podľa všetkého ale porucha nesúvisela s problematickým softvérom, ktorý mohol zapríčiniť dve tragické nehody Boeingov 737 Max: marcovú v Etiópii a vlaňajšiu v Indonézii. Celkovo pri nich zahynulo 346 ľudí. 

V dôsledku utorkového núdzového pristátia museli uzavrieť jednu z troch dráh letiska v Orlande, čo však neovplyvnilo jeho bežnú prevádzku. Stroj pred ďalším vzlietnutím skontrolujú technici Southwest Airlines.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/CBS Evening News/10News WTSP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články