Sobota, 17. apríl 2021. Meniny má Rudolf, zajtra Valér.

Tvrdá rana pre Orbána aj Fidesz: Európski ľudovci na polroka pozastavili členstvo strany

Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na tlačovú konferenciu po predsedníctve Európskej ľudovej strany
Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na tlačovú konferenciu po predsedníctve Európskej ľudovej strany
Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco
20.03.2019 20:25

BRUSEL - Najvyšší politickí predstavitelia Európskej ľudovej strany (EPP) v stredu večer v Bruseli s okamžitou platnosťou potvrdili pozastavenie členstva maďarskej vládnej strany Fidesz v najväčšej európskej politickej rodine. Informáciu potvrdil poslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý mal hlasovacie právo.


Štefanec potvrdil správu, ktorú prostredníctvom Twitteru zverejnil predseda EPP Joseph Daul, že za dočasné pozastavenie členstva hlasovalo 190 delegátov a proti boli iba traja. Podľa Štefanca, ktorý je vedúcim slovenskej delegácie EPP v europarlamente, to znamená, že za toto rozhodnutie hlasovali aj členovia delegácie Fideszu, ktorá môže použiť dokopy 11 hlasov.

Slovensko, ktoré je v EPP zastúpené stranami KDH, SMK a Most-Híd, má spolu sedem hlasov, pričom jeden z nich patrí Štefancovi ako šéfovi platformy SME Europe v EP. "Dnešné rozhodnutie je dôkazom jednoty EPP a jasným signálom, že v každej situácii presadzujeme dodržiavanie pravidiel," uviedol Štefanec. Dodal, že za principiálnym postojom ohľadom pozastavenia členstva pre Fidesz stálo aj KDH, čím nasledovalo líniu, ktorú nastolili predseda EPP Joseph Daul a šéf EPP v Európskom parlamente Manfred Weber.

Podľa Štefanca ide o kompromisné riešenie, s ktorým nakoniec súhlasila aj maďarská vládna strana. V praxi to znamená, že trojčlenný monitorovací výbor zohrá úlohu akejsi vyšetrovacej komisie, ktorá by v horizonte šiestich mesiacov mala rozhodnúť o opätovnom obnovení členstva Fideszu v EPP.

Členmi monitorovacieho výboru sú bývalý predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, rakúsky exkancelár Wolfgan Schüssel a bývalý šéf europarlamentu Hans-Gert Pöttering. Počas obdobia pozastaveného členstva Fidesz nebude mať právo zúčastniť sa na voľbách v štruktúrach EPP, čiže právo voliť a uchádzať sa o pozície v rámci strany.

Viktor Orbán
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Fidesz stratil schopnosť presadzovať záujmy Maďarska

Maďarská vládna strana Fidesz prišla o svoju schopnosť presadzovania záujmov, reagoval vo štvrtok predseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Bertalan Tóth na rozhodnutie najvyšších politických predstaviteľov Európskej ľudovej strany (EPP) pozastaviť členstvo Fideszu v najväčšej európskej politickej rodine. Predseda socialistov zdôraznil, že Fidesz sa v Európskej únii izoloval. "Nenechajme, aby Orbán ohrozil budúcnosť Maďarska. Odteraz musíme záujmy Maďarska obhajovať my, pretože Orbán toho už nie je schopný," uviedol Tóth na Facebooku.

Predseda EPP Joseph Daul prostredníctvom Twitteru zverejnil, že za dočasné pozastavenie členstva hlasovalo 190 delegátov a proti boli iba traja. Súčasťou kompromisného riešenia, s ktorým nakoniec súhlasila aj maďarská vládna strana, je zriadenie trojčlenného monitorovacieho výboru, ktorý zohrá úlohu akejsi vyšetrovacej komisie. Tá by v horizonte šiestich mesiacov mala rozhodnúť o opätovnom obnovení členstva Fideszu v EPP.

Strana Fidesz
Zdroj: SITA

Ostrá reakcia Orbána

Fidesz nemožno vylúčiť z Európskej ľudovej strany (EPP) a nie je možné ani mu pozastaviť členstvo v nej, povedal podľa provládneho spravodajského servera Origo.hu v stredu v Bruseli predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v reakcii na rozhodnutie EPP.

"Rozhodli sme sa pre riešenie, v rámci ktorého prerušíme uplatnenie svojho práva hlasovať dovtedy, kým trojčlenný monitorovací výbor pripraví svoju správu. Potom budeme opäť rokovať," povedal Orbán novinárom a dodal, že rozhodnutie EPP je dobré.

"Svoju politiku nehodláme meniť: chceme silnú Európu," zdôraznil maďarský premiér, podľa ktorého zatiaľ nie je rozhodnuté, kam zasadnú poslanci Fideszu po májových eurovoľbách. Podčiarkol však, že to bude iba taká frakcia, ktorá bude odmietať prisťahovalectvo, bude presadzovať ochranu kresťanstva a nebude uzatvárať tajné dohody.

Ustúpil, aby po voľbách mohol opäť zaútočiť

Predseda maďarskej vlády a predseda strany Fidesz Viktor Orbán v stredu v Bruseli na schôdzke Európskej ľudovej strany (EPP) ustúpil, aby po voľbách mohol na svojich protivníkov opäť zaútočiť. Konštatovalo to internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság po tom, čo najvyšší politickí predstavitelia EPP s okamžitou platnosťou potvrdili pozastavenie členstva Fidesz v najväčšej európskej politickej rodine.

"Orbánova vzbura trvala dva týždne; počas nej sa premiér snažil zmonitorovať, čo by ho v terajšej fáze kampane eurovolieb čakalo mimo EPP. Zistil, že nemá žiadnu možnosť, ktorá by mu zabezpečila zhruba podobnú moc, ako dobrovoľne sa posadiť na lavicu hanby ľudovcov," napísal autor komentára Márton Gergely. Podľa jeho slov teraz prídu do Budapešti členovia monitorovacieho tímu, ktorí budú namiesto stavu demokracie vlastne preverovať, či Orbán vydrží zostať ticho do konca predvolebnej kampane.

Členstvo v EPP znamenalo pre Orbána istú ochranu proti právnym konaniam Únie pre jeho prehrešky, na druhej strane Maďarsko z tohto členstva profitovalo iba nejasne, tvrdí Gergely. Dodáva, že Orbán by aj bol odišiel z EPP, avšak mimo nej nenašiel pre seba vhodný životný priestor.


Galéria

Maďarský premiér Viktor Orbán Viktor Orbán Strana Fidesz

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články