°C

Pondelok, 18. január 2021. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Podpredseda maďarského Fideszu: Ak EPP pozastaví naše členstvo, vystúpime z nej

Gergely Gulyás
Gergely Gulyás
Zdroj: TASR - Martin Baumann
20.03.2019 18:25

BRUSEL - Maďarská vládna strana Fidesz opustí Európsku ľudovú stranu (EPP) v prípade, ak predsedníctvo EPP v stredu v Bruseli rozhodne o dočasnom pozastavení jej členstva. V Bruseli to pre agentúru MTI uviedol minister riadiaci úrad vlády a podpredseda Fideszu Gergely Gulyás.


"Takéto rozhodnutie nedokážeme prijať, v prípade pozastavenia členstva okamžite opustíme EPP," zdôraznil Gulyás, podľa ktorého ide aj o dôstojnosť Maďarska. Podpredseda Fideszu pripomenul, že v uplynulých dňoch jeho strana urobila ústupky a splnila podmienky predsedu frakcie EPP v Európskom parlamente Manfreda Webera.

Weber minulý týždeň po stretnutí s Orbánom zopakoval, že Fidesz si môže zachovať členstvo v EPP, ak maďarská vláda zastaví kampaň namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie, ak sa Orbán ospravedlní ostatným členom EPP a zabezpečí, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

Orbán sa následne ospravedlnil lídrom členských strán EPP, ktoré žiadajú vylúčenie jeho strany Fidesz. V liste sa premiér ospravedlnil za "útočný tón", avšak podčiarkol, že na svojom politickom postoji aj naďalej trvá. Maďarská vláda 15. marca ukončila spornú bilbordovú kampaň proti Junckerovi.

Predsedníctvo EPP odporučilo dočasné pozastavenie členstva

Lídri stredopravej Európskej ľudovej strany (EPP) v stredu na svojom politickom stretnutí v Bruseli navrhli pozastavenie členstva maďarskej vládnej strany Fidesz. Podľa tlačovej agentúry DPA to potvrdila holandská europoslankyňa a členka predstavenstva EPP Esther de Langová. Zasadnutie politického grémia najväčšej celoeurópskej politickej rodiny začalo o 15.00 h. Vedúci slovenskej delegácie EPP v europarlamente Ivan Štefanec (KDH) krátko pred 17.00 h potvrdil, že strana maďarského premiéra Viktora Orbána zostáva v radoch EPP, ale bude podliehať procesu monitorovania.

Rozhodnutie predsedníctva EPP by v praxi znamenalo úplné zmrazenie členstva strany Viktora Orbána na neurčito, až do rozhodnutia takzvaného "výboru múdrych mužov", ktorému predsedá bývalý belgický premiér a historicky prvý predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Členmi monitorovacieho výboru sú ešte bývalý rakúsky kancelár Wolfgan Schüssel a bývalý šéf europarlamentu Hans-Gert Pöttering. V hre bolo aj meno slovenského expremiéra a súčasného presedu Centra Wilfrieda Martensa pre európske štúdie Mikuláša Dzurindu.

Trojčlenný výbor by mal po obdobie niekoľkých mesiacov monitorovať činnosť strany Fidesz, dovtedy uvedený maďarský politický subjekt nebude mať právo zúčastniť sa na voľbách v štruktúrach EPP, čiže právo voliť a uchádzať sa o pozície v rámci strany. Obnovenie plného členstva v EPP bude možné až po tom, ako výbor múdrych mužov rozhodne, že Fidesz splnil požiadavky na opätovné prijatie. Predsedníctvo EPP oznámilo oficiálnu tlačovú konferenciu k tejto záležitosti po 19.00 h.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články