Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Prvý striptíz omráčil divákov: Slečna Yvette sa vyzliekla donaha a ľudia boli vo vytržení

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstoc.com
15.03.2019 22:00

PARÍŽ/PRAHA - Kabaret Divan Fayouau na parížskom Montmartri zažil pred 125 rokmi, 13. marca 1894, udalosť, z ktorej aj mondénni Parížania boli vo vytržení. Slečna Yvette tu totiž predviedla údajne prvý profesionálny striptíz.


V uliciach Bánoviec vyčíňala nahá striptérka: VIDEO Policajti sa jej nevedeli zbaviť

Na dnešné pomery išlo o divadlo skutočne nevinné. Len na prchavý okamih a za tlmeného osvetlenia mohli zvedaví diváci zhliadnuť nahú Yvette, ktorá sa v scénke "Yvette ide spať" postupne vyzliekala, než skočila do postele a zmizla za kulisami.

V Divan Fayouau a postupne aj inde sa však skromné ​​predstavenie stretlo s obrovským nadšením. Netrvalo preto dlho a vyrojili sa obdobné scénky s viac ako výrečnými názvami ako "Suzanne a horúce letné dni", "Liane u lekára", "Slečna v kúpeľni", "Návrat z plesu" alebo "Blška" a "Včielka", v ktorých devy zhadzovali svoje šaty, do ktorých sa zatúlal onen nepríjemný hmyz, aby ho "našli".

Josephine Bakerová v šou La Folie du Jour v rokoch 1926-27

Vyzliekaciu premiéru si ale nárokujú aj ďalšie podniky. Napríklad iný bar na Montmartri - Chat Noir - už v roku 1881 alebo preslávený kabaret Moulin Rouge, v ktorom modelka Mona podľahla náhlej inšpirácii a predviedla nečakanú šou na výročnom plese vo februári 1893.

Najprv cudne odhalila lýtka, potom ramená, stehná, neskôr na všeobecné prekvapenie tiež prsia a nakoniec odložila aj zvyšok odevu, pričom skončila na stole úplne nahá. Úrady jej za to udelili pokutu 100 frankov, ktorú ale po protestoch študentov umenia nakoniec odvolali.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články