Zomrel počas prestrelky: Indická polícia zlikvidovala organizátora útoku v Kašmíre | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

Zomrel počas prestrelky: Indická polícia zlikvidovala organizátora útoku v Kašmíre

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
11.03.2019 15:45

ŠRÍNAGAR - Indická polícia v pondelok oznámila, že jeden z "hlavných organizátorov" samovražedného bombového útoku v indickej časti Kašmíru, pri ktorom 14. februára zahynulo najmenej 40 príslušníkov indickej polovojenskej polície, zomrel pri prestrelke s vládnymi silami. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.


Mudasir Ahmad Chán (23), ktorý prišiel o život v nedeľu, bol úradmi označovaný za hlavného veliteľa separatistickej militantnej skupiny Džaiše Mohammad. Práve tá podnikla februárový samovražedný útok v časti Kašmíru pod správou Indie. Tento útok na konvoj indickej polovojenskej polície bol najkrvavejším v indickom Kašmíre za posledné desaťročia a vyvolal eskaláciu napätia medzi Indiou a Pakistanom. Naí Dillí tvrdilo, že Islamabad podporuje militantnú skupinu Džaiše Mohammad, a podľa svojich slov z tohto dôvodu podniklo odvetné nálety na jej výcvikový tábor na pakistanskom území.

Pakistan, ktorý poprel, že militantov podporuje, zareagoval zostrelením indického vojenského lietadla a zajatím pilota. Pakistan ho nakoniec o dva dni poslal naspäť do vlasti, čím sa odvrátil konflikt oboch krajín vyzbrojených jadrovými bombami. Polícia v indickom Kašmíre v pondelok vyhlásila, že vyšetrovanie "odhalilo, že Mudasir bol jedným z kľúčových organizátorov" krvavého útoku na indické sily. Mudasira zastrelili v meste Tral v okrese Pulwama, kde útočili aj samovražední bomboví atentátnici, a spolu s ním zabili aj ďalšieho ozbrojenca, ktorý podľa indickej polície pochádzal z Pakistanu.

Po februárovom samovražednom útoku na indickú polovojenskú políciu bolo zneškodnených 14 údajných militantov z Džaiše Mohammad, vrátane šiestich veliteľov. Polícia tiež uviedla, že "duchovného otca" útoku na konvoj zabili pri prestrelke 18. februára spolu s dvoma ďalšími príslušníkmi skupiny Džaiše Mohammad. Región Kašmír si nárokuje India aj Pakistan. O toto himalájske územie bojovali spomínaní nepriatelia v dvoch vojnách.

Odpor voči indickej vláde v časti Kašmíru s väčšinovým moslimským obyvateľstvom sa vyostril v posledných rokoch, pričom demonštrácie verejnosti vyústili do násilia: vojakov zasypali protestujúci kameňmi a následné zrážky si vyžiadali aj životy civilistov. Povstalecké skupiny, snažiace sa o nezávislosť Kašmíru alebo o jeho splynutie s Pakistanom, vedú povstanie proti pol miliónu indických vojakov, ktorí sú tam umiestnení 30 rokov. Počas týchto bojov zahynuli desaťtisíce ľudí, väčšinou civilistov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články