°C

Sobota, 4. apríl 2020. Meniny má Izidor, zajtra Miroslava.

Macron toho už má plné zuby: Odsúdil antisemitské zneužívanie protestov žltých viest

Na snímke je demonštrant v žltej veste s nápisom:
Na snímke je demonštrant v žltej veste s nápisom: "Macron, zlodej, klamár, podvodník, choďte preč, ľudia vás vyháňajú"
Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus
17.02.2019 08:25

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil antisemitské osočovanie prominentného intelektuála demonštrantami z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest, informovala v nedeľu agentúra AFP.


Polícia zasiahla, aby ochránila filozofa a spisovateľa Alaina Finkielkrauta po tom, ako sa v sobotu v centre Paríža stal terčom útoku demonštrantov. "Antisemitské urážky, ktorým bol vystavený, znamenajú absolútnu negáciu toho, čím sme a čo nás robí veľkým národom. Nebudeme to tolerovať," povedal Macron. "Syn poľských prisťahovalcov, ktorý sa stal francúzskym akademikom, Alain Finkielkraut nie je len popredným literátom, ale aj symbolom toho, čo republika umožňuje všetkým," dodal francúzsky prezident.       

Podľa videa zverejneného Yahoo! News viacerí demonštranti kričali "špinavý sionista", "sme ľudia" a "Francúzsko je naše", "Cítil som absolútnu nenávisť a, bohužiaľ, nebolo to po prvý raz," povedal 69-ročný Finkielkraut pre Journal du Dimanche.

Finkielkraut od samého začiatku vyjadroval svoju solidaritu a sympatie demonštrantom hnutia žltých viest. V rozhovore pre sobotňajšie vydanie denníka Le Figaro však kritizoval vodcov tohto hnutia a vyhlásil, že "arogancia zmenila strany". Sobotňajší incident vyvolal vlnu odsúdenia a odkazy podpory filozofovi. Finkielkraut bol od januára 2016 členom Francúzskej akadémie, prestížnej inštitúcie, ktorej úlohou je definovanie francúzskeho jazyka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články