°C

Sobota, 4. apríl 2020. Meniny má Izidor, zajtra Miroslava.

Francúzsko je v hlbokej kríze: Žlté vesty opäť v uliciach, VIDEO konfliktu pri Eiffelovej veži

Ulice Francúzska opäť zaplnili tisíce demonštrantov v žltých vestách
Ulice Francúzska opäť zaplnili tisíce demonštrantov v žltých vestách
Zdroj: SITA/AP Photo/Kamil Zihnioglu
23.02.2019 20:35

PARÍŽ - V Paríži a ďalších francúzskych mestách sa v sobotu znova zišli demonštranti z hnutia tzv. žltých viest. Protestné pochody proti politike prezidenta Emmanuela Macrona sa konali už 15. sobotu za sebou, informovala agentúra AP


V metropole Paríž sa uskutočnilo až päť rôznych demonštrácií, na ktorých sa zišlo dovedna asi 4000 ľudí. Stovky z nich sa zhromaždili pri Víťaznom oblúku a vydali sa na pochod cez bohaté štvrte na protest proti politike vlády, ktorá podľa nich uprednostňuje lepšie situovaných Francúzov. 

Napätie sa vystupňovalo len na záver hlavného pochodu neďaleko Eiffelovej veže, kde polícia rozohnala demonštrantov slzotvorným plynom. Podľa údajov francúzskeho ministerstva vnútra sa na sobotňajších protestoch po cele krajine zišlo približne 11.600 účastníkov.

Hnutie stráca podporu

Prieskumy verejnej mienky a stále nižší počet ľudí, ktorí sa pridávajú k pochodom, naznačujú, že hnutie stráca verejnú podporu. Pravidelné každotýždenné protesty totiž opakovane prerástli do násilností a minulý týždeň aj do antisemitských útokov voči známemu filozofovi Alainovi Finkielkrautovi. 

Protesty žltých viest vo
Zdroj: TASR/AP Photo

V stredofrancúzskom meste Clermont-Ferrand polícia v sobotu zadržala 15 osôb, z toho osem vzala do vyšetrovacej väzby. Skonfiškovala tiež niekoľko bejzbalových pálok a poplašných pištolí.  Stovky demonštrantov sa zišli na protestnom pikniku v známom renesančnom zámku Chambord na rieke Loira. 

Demonštranti so žltými vestami
Zdroj: TASR/AP Photo/Kamil Zihnioglu

Hnutie žltých viest sa sformovalo vlani v novembri, pôvodne ako protesty proti plánovanému zdražovaniu pohonných hmôt. Účasť na demonštráciách sa vtedy odhadovala až na 300.000 ľudí. V súčasnosti sa žlté vesty profilujú ako oponenti reforiem vlády prezidenta Emmanuela Macrona.


Galéria

Ulice Francúzska opäť zaplnili Protesty žltých viest vo Demonštranti so žltými vestami

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/AFP news agency

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články