°C

Utorok, 31. marec 2020. Meniny má Benjamín, zajtra Hugo.

Bangladéš chce uzavrieť hranicu s Mjanmarskom: Prestal by tak úplne prijímať utečencov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris
06.02.2019 21:55

DHÁKA - Po príchode budhistických utečencov z Mjanmarska chce Bangladéš uzavrieť hranicu so svojím východným susedom. Po stretnutí s americkou herečkou Angelinou Jolieovou to pred novinármi vyhlásil minister zahraničných vecí A.K. Abdul Momen. Informovala o tom agentúra DPA.


Jolieová v Bangladéši ako osobitná vyslankyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) navštívila utečenecký tábor Rohingov. "Naše hranice sme pre prijateľných ľudí nechali otvorené," povedal Momen v súvislosti s moslimskými Rohingami. "Viac utečencov však neprijmeme." V pondelok prišlo do Bangladéša z mjanmarského spolkového Čjinského štátu približne 200 budhistov, ktorí boli na úteku pred bojmi medzi vojakmi a povstalcami. Ubytovať by ich mali v stanoch.

V najväčšom utečeneckom tábore na svete Kutupalong v meste Kaksabájár a jeho okolí žije približne milión príslušníkov menšiny Rohingov. Približne 700.000 Rohingov muselo v roku 2017 ujsť z Mjanmarska do susedného moslimského Bangladéša pred brutálnym zásahom miestnej armády, ktorú Organizácia Spojených národov a Spojené štáty obvinili z páchania násilia na tejto menšine. V prevažne budhistickom Mjanmarsku dochádza už desiatky rokov ku diskriminácii moslimskej menšiny Rohingov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články