°C

Štvrtok, 2. apríl 2020. Meniny má Zita, zajtra Richard.

Novinári agentúry Reuters sú na slobode: Vo väzení strávili viac ako 500 dní

Novinári z agentúry Reuters
Novinári z agentúry Reuters
Zdroj: SITA/Thein Zaw)
07.05.2019 07:40

RANGÚN - Dvoch novinárov agentúry Reuters, odsúdených v Mjanmarsku za porušenie štátneho tajomstva, prepustili v utorok po 512 dňoch z väzenia v meste Rangún. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.


Novinári Ťjo Sou U a Wa Lone boli vlani v septembri odsúdení na sedem rokov väzenia za porušenie zákona o štátnom tajomstve. Voči rozsudku sa odvolali, v januári im však tento trest opäť potvrdil súd vyššej inštancie. Konečné februárové odvolanie im v utorok zamietol najvyšší súd, sídliaci v mjanmarskej metropole Nepjito. Novinári sa na tomto záverečnom pojednávaní nezúčastnili.

Novinári z agentúry Reuters
Zdroj: SITA/Thein Zaw)

Ťjo Sou U a Wa Lone písali o masakre desiatich rohinských civilistov príslušníkmi mjanmarskej armády v dedine In Din z 2. septembra 2017. Za reportáž dostali v apríli aj Pulitzerovu cenu.  Zatkli ich v Rangúne 12. decembra toho istého roku za to, že údajne disponovali dokumentmi týkajúcimi sa moslimskej menšiny Rohingov. Na základe zákona pochádzajúceho ešte z koloniálneho obdobia im za porušenie štátneho tajomstva hrozilo až 14 rokov väzenia.

Novinári z agentúry Reuters
Zdroj: SITA/Thein Zaw)

Vyše 700.000 Rohingov muselo predvlani ujsť z Mjanmarska do susedného Bangladéša pred brutálnym zásahom miestnej armády, ktorú Organizácia Spojených národov a Spojené štáty obvinili z páchania násilia na tejto menšine. Agentúra Reuters pripomenula, že novozvolený mjanmarský prezident Win Mjin udelil pri príležitosti osláv nového roka, ktorý sa začal 17. apríla, amnestiu 8000 väzňom.

Novinári z agentúry Reuters
Zdroj: SITA/Thein Zaw)


Galéria

Novinári z agentúry Reuters Novinári z agentúry Reuters Novinári z agentúry Reuters Novinári z agentúry Reuters

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články