Zomrel hrdina a pamätník holokaustu: Veľký rešpekt vo svete, doma ho Zeman odmietol vyznamenať | Topky.sk

Streda, 17. júl 2019. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Zomrel hrdina a pamätník holokaustu: Veľký rešpekt vo svete, doma ho Zeman odmietol vyznamenať

Jiří Brady
Jiří Brady
Zdroj: profimedia.sk
12.01.2019 19:44

TORONTO - Vo veku nedožitých 91 rokov zomrel v noci na sobotu v Kanade pamätník holokaustu a podnikateľ českého pôvodu Jiří Brady. Spravodajský portál Novinky.cz o tom informoval jeho príbuzný, bývalý minister kultúry ČR Daniel Herman. Brady prežil väznenie v koncentračných táboroch Terezín i Auschwitz i pochod smrti a po vojne vydával svedectvo o holokauste.


V roku 1949 emigroval do Rakúska, odkiaľ sa v roku 1951 dostal do Kanady. Pomáhal tam ďalším emigrantom, obhajoval ľudské práva a šíril svoje svedectvo o hrôzach holokaustu. V koncentračných táboroch zahynuli jeho rodičia i sestra. Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomenula, že osud Bradyho sestry Hany, ktorá zomrela vo veku 14 rokov, poslúžil ako námet pre knihu pre mládež Hana's Suitcase (vyšla aj v češtine - pod názvom Hanin kufřík - Příběh dívky, ktorá se nevrátila). 

V Kanade túto knihu pozná prakticky každé dieťa, vďaka čomu sa i jej autorka Karen Levinová a brat hlavnej hrdinky - používajúci v Kanade meno George Brady - stali verejne známymi osobami. Kufrík dievčaťa, ktoré zomrelo v plynovej komore v koncentračnom tábore Auschwitz, našiel svojho času kurátor tokijského múzea holokaustu. Ten následne kontaktoval Bradyho. 

V roku 2016 sa Brady v Česku stal aktérom kontroverzie súvisiacej so svojím nevyznamenaním prezidentom republiky Milošom Zemanom. Bradyho synovec, vtedajší minister Herman, totiž tvrdil, že vyznamenanie pre Bradyho bolo pôvodne schválené, ale po ministrovom stretnutí s dalajlámom ho zrušili. Prezident Zeman poprel, že by bol schválil udelenie vyznamenania pre Bradyho.

Po tejto kauze Brady v Česku získal viacero iných ocenení, napríklad medailu Karla Kramářa, ktorú mu udelil vtedajší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bradyho ocenila aj Poslanecká snemovňa, mestá Praha a Brno či olomoucká Univerzita Palackého.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články