Egyptský prezident otvoril citlivú politickú záležitosť: Úzko spolupracujeme s Izraelom | Topky.sk

Utorok, 22. október 2019. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Egyptský prezident otvoril citlivú politickú záležitosť: Úzko spolupracujeme s Izraelom

Abdal Fattah Sisi
Abdal Fattah Sisi
Zdroj: SITA
07.01.2019 09:45

KÁHIRA - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí priznal úzku bezpečnostnú spoluprácu s Izraelom v oblasti nepokojného Sinajského polostrova. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters. Sísího nezvyčajne otvorené vyjadrenie zaznelo v rozhovore pre americkú televíziu CBS, ktoré bolo odvysielané v nedeľu.


Otázka spolupráce s Izraelom je v Egypte veľmi citlivou politickou záležitosťou. Káhira preto žiadala CBS, aby rozhovor s egyptským prezidentom neodvysielala. Egypt za Sísího vlády tajne kooperuje s Izraelom pri zaisťovaní bezpečnosti na Sinajskom polostrove, kde egyptské sily už roky zvádzajú boje s militantnými islamistami. V odpovedi na otázku moderátora CBS egyptský prezident potvrdil, že Egypt v tejto oblasti so židovským štátom úzko spolupracuje. 

"(Egyptské) letectvo občas potrebuje prejsť na izraelskú stranu. To je dôvod, pre ktorý udržiavame širokú škálu koordinácie s Izraelčanmi," uvádza sa Sísího vyjadrenie v prepise interview. Egyptský prezident sa dlhodobo usiluje o obnovenie bezpečnosti na severe Sinajského polostrova, čo sa mu však stále plne nedarí. Ide o prevažne púštnu oblasť rozprestierajúcu sa medzi Suezským prieplavom, pásmom Gazy a Izraelom, v ktorej operujú militanti hlásiaci sa k tzv. Daešu. Na južnom pobreží Sinaja pri pobreží Červeného mora sa nachádzajú vyhľadávané turistické letoviská.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články