°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Banské nešťastie na Morave: Vytiahli ďalšie telá, riziko výbuchu ostáva naďalej

Baňa ČSM Stonava
Baňa ČSM Stonava
Zdroj: profimedia.sk
23.12.2018 16:55

PRAHA - Pracovníci firmy OKD vytiahli v nedeľu z podzemia telá ďalších troch baníkov, ktorí prišli o život vo štvrtok pri výbuchu metánu v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji. V bani už prestalo horieť, krátky prieskum však ukázal, že riziko výbuchu tam stále hrozí. V Poľsku vyhlásili na nedeľu deň štátneho smútku. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.


Pri nešťastí v českej Bani ČSM v okrese Karviná, ktorá je súčasťou spoločnosti OKD, zomrelo vo štvrtok popoludní 13 baníkov, z toho 12 bolo Poliakov a jeden Čech. Traja zranení sú v nemocnici, jeden z nich bojuje o život. Podľa správy ČT24 sa situácia v podzemí v Bani ČSM Sever v obci Stonava v okrese Karviná v nedeľu výrazne upokojila a požiar dohorel. Miesto banského nešťastia sa tak vydalo preskúmať šesť banských záchranárov. 

Banské nešťastie na Morave:
Zdroj: profimedia.sk

Napriek tomu, že sa vytiahnutie ďalších obetí z bane nepredpokladalo, záchranárom sa podarilo vytiahnuť ďalšie tri telá. Uviedol hovorca OKD Ivo Čelechovský. Tento proces bude podľa neho ďalej pokračovať zrejme v januári. Vo štvrtok sa banským záchranárom podarilo dostať z miesta nešťastia prvú z celkovo 13 obetí tragédie.

Nedeľňajší prieskum taktiež ukázal, že v bani už viac nehorí. Sú tam však stále veľmi rizikové miesta s vysokou koncentráciou metánu a kyslíka. Pokiaľ by došlo k zmiešaniu plynov, hrozil by ďalší výbuch. Nebezpečný priestor preto uzavreli. V Poľsku si v nedeľu obete štvrtkového nešťastia pripomínajú obyvatelia štátnym smútkom. Vlajky na verejných budovách sú stiahnuté na pol žrde, na poludnie sa v Katoviciach za mŕtvych baníkov konala smútočná omša.


Galéria

Baňa ČSM Stonava

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články