Ruská duma si chce nakloniť mladú generáciu: Organizuje skutočne netradičnú súťaž | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Ruská duma si chce nakloniť mladú generáciu: Organizuje skutočne netradičnú súťaž

Zdroj: TASR
13.12.2018 18:25

MOSKVA - Ruské úrady sa snažia nakloniť si mladú generáciu priaznivcov hiphopu, ktorú mohli pohnevať nedávne perzekúcie zo strany štátu voči viacerým populárnym ruským rapperom.


Miestne úrady vo viacerých ruských mestách, ako aj ruské ministerstvo kultúry, majú za sebou sériu zákazov rapových koncertov po celej krajine a najmenej traja ruskí rapperi skončili nedávno vo väzbe. Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, sa teraz snaží získať si späť priazeň mladej generácie vypísaním súťaže o najlepšiu ruskú rapovú skladbu. Rapperi však nemôžu rýmovať len tak o hocičom, téma je presne daná - cestovanie v rámci Ruska.

Ako vo štvrtok vyhlásil poslanec Michail Degtjarev, ktorý za touto iniciatívou stojí, texty skladieb môžu byť pokojne aj kritické. "Chceme vytvoriť platformu na otvorenú diskusiu a vyzdvihnúť prednosti, ale aj nedostatky jednotlivých miest. Ak je napríklad neďaleko nejakej turistickej atrakcie zlá cesta, mala by o tom existovať skladba," povedal.

Rap sa stáva v Rusku čoraz viac subkultúrou, v rámci ktorej sa mládež vyhraňuje proti vedeniu štátu. Texty viacerých rapperov otvorene kritizujú vládu, prezidenta a nedostatky v spoločnosti, čo síce oficiálne nie je zakázané, no umelci to potom často pociťujú práve na zákazoch koncertov alebo iných prekážkach zo strany štátu či miestnych úradov.

Naposledy koncom novembra poslal sudca v Krasnodare na juhu Ruska na dvanásť dní za mreže 25-ročného Dmitrija Kuznecova, známeho pod umeleckým menom Husky, za "nepovolené vystúpenie". Toho sa mal Kuznecov dopustiť tým, že pred davom svojich fanúšikov odrecitoval zo strechy auta niekoľko veršov. Na videu z tejto udalosti vidno, ako ho priamo z miesta odvádzajú policajti.

Krátke Huskyho vystúpenie na streche auta nasledovalo po tom, čo na poslednú chvíľu na naliehanie predstaviteľov ministerstva kultúry zakázali Huskyho koncert v Krasnodare. Organizátori preto akciu presunuli do menšieho klubu, tam však ktosi vypol elektrický prúd. Texty rappera Huskyho otvorene kritizujú režim prezidenta Vladimira Putina a neslobodu, v ktorej musia mladí Rusi vyrastať. Podľa ministerstva kultúry je jeho tvorba extrémistická a v textoch údajne okrem iného uráža veriacich a vyzýva na cudzoložstvo.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články