Štvrtok, 6. október 2022. Meniny má Natália, zajtra Eliška, Elisa.

Kauza Skripaľ nemusela byť jediná: Na povrch vyplávali hrozivé informácie

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Jonathan Brady/PA via AP

LONDÝN - Britská polícia vyšetruje možnú účasť Ruska na smrti dvoch podnikateľov v Británii, ku ktorým došlo ešte pred pokusom o otravu bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v marci tohto roku. Napísal o tom britský nedeľník The Sunday Times.


Nedeľník s odvolaním sa na nemenovaný zdroj uviedol, že "v jednom z vedených vyšetrovaní sa skúma možná spojitosť medzi ruskými agentmi, ktorí v danom období prichádzali do Británie a odchádzali z nej, a podozrivými úmrtiami dvoch britských občanov." Tieto úmrtia neboli objasnené a pôsobia podozrivo, dodal zdroj. Podľa denníka ide o úmrtia podnikateľov Alexandra Perepeličného a Scotta Younga.

Vyšetrovatelia z protiteroristickej jednotky Scotland Yardu (SO15), zaoberajúci sa kauzou Skripaľ, označili úmrtia týchto dvoch podnikateľov za "podozrivé". Polícia teraz  hľadá možných svedkov, ktorí by mohli objasniť okolnosti vedúce k ich nevysvetlenej smrti, napísal nedeľník. Podnikateľ Perepeličnyj zomrel 10. novembra 2012 vo veku 44 rokov. V jeho žalúdku sa pri pitve našli zvyšky jedovatej rastliny jazmínovec (gelsemium).

Podľa denníka The Independent sa Perepeličnyj pred tým, ako sa v roku 2010 presťahoval do Británie, spojil s úradníkmi, ktorých mená boli spomenuté v súvislosti s finančným podvodom a smrťou audítora Sergeja Magnitského. Následne Perepeličnyj svedčil proti týmto úradníkom. Miliardár Scott Young podľahol smrteľným zraneniam v roku 2014 pri páde z okna bytu svojej priateľky v centre Londýna. 

Britskí detektívi v jeho kauze spočiatku nezvažovali, že by mohlo ísť vraždu. Young totiž prechádzal zložitým rozvodovým konaním, v ktorom mu súd nariadil zaplatiť bývalej manželke 26,5 milióna libier. Okrem toho mal problém s alkoholom a lekári mu diagnostikovali bipolárnu poruchu. Podľa britských médií bol Young obchodným partnerom bývalého ruského oligarchu Borisa Berezovského, ktorý v roku 2013 v Británii spáchal samovraždu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články