Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

V Česku začína volebný víkend: Druhé kolo rozhodne o zložení Senátu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP
12.10.2018 15:35

PRAHA - Druhé kolo volieb do Senátu Parlamentu ČR sa začalo v piatok o 14.00 h. Približne 2,5 milióna oprávnených voličov v 25 obvodoch rozhodne v priebehu piatka a soboty o novom personálnom zložení českého Senátu.


Občania majú možnosť odovzdať hlasy v priebehu piatka do 22.00 h a v sobotu v čase od 08.00 h do 14.00 h, informuje spravodajský server ČT24. Dvoch senátorov zvolili už v minulotýždňovom prvom kole. Potrebnú väčšinu hlasov získali už v ňom niekdajší šéf Akadémie vied ČR, bývalý prezidentský kandidát, kandidát STAN, KDU-ČSL, Zelených a TOP 09) Jiří Drahoš v Prahe 4 a niekdajší vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) vo Vsetíne a jeho okolí.

Už pred druhým kolom je zrejmé, že sociálni demokrati z ČSSD stratia v Senáte postavenie najsilnejšej politickej strany a nástupnícka strana niekdajšej štátostrany KSČM nemusí mať v Senáte po prvý raz zastúpenie vôbec. Hlasovanie ovplyvní však výrazným spôsobom rozloženie síl v tejto komore českého parlamentu. Výsledky ovplyvní aj volebná účasť, ktorá v druhom kole obvykle nedosahuje úroveň z kola prvého. V ňom prišlo k urnám 42 percent oprávnených voličov, ktorí rozhodovali aj o zložení obecných zastupiteľstiev.  


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články