Nelson Mandela ožil na FOTO: V sídle OSN slávnostne odhalili jeho sochu | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Nelson Mandela ožil na FOTO: V sídle OSN slávnostne odhalili jeho sochu

Sochu odhalil juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa.
Sochu odhalil juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa.
Zdroj: Twitter.com/ANCLimpopo, Most Creative
24.09.2018 19:50

NEW YORK - V sídle Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku odhalili v pondelok sochu Nelsona Mandelu. Stalo sa tak pri príležitosti 100. výročia narodenia tohto zosnulého bojovníka proti juhoafrickému apartheidu, informovala agentúra AP.


Sochu odhalili prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Cyril Ramaphosa a generálny tajomník OSN António Guterres pred utorkovým začiatkom Všeobecnej rozpravy 73. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), píše webový portál News24.

Členovia VZ OSN si v pondelok uctili Mandelovu pamiatku mierovým summitom. Zúčastnili sa na ňom aj lídri viacerých krajín sveta, ktorí pricestovali do New Yorku, aby sa zúčastnili na Všeobecnej rozprave VZ OSN. K účastníkom summitu sa prihovorila aj Mandelova vdova Graca Machelová.       

Valné zhromaždenie OSN pri tejto príležitosti prijalo deklaráciu, v ktorej sa zaviazalo k budovaniu "spravodlivého, mierového, prosperujúceho, inkluzívneho a férového sveta" v duchu odkazu Nelsona Mandelu. Guterres vyjadril presvedčenie, že Mandela stelesňoval najvyššie hodnoty Spojených národov - mier, odpúšťanie, súcit a ľudskú dôstojnosť. 

Mandela bojoval proti niekdajšiemu systému rasovej segregácie v JAR. V roku 1964 ho odsúdili na doživotie za údajné plány na zosadenie vlády. Sídlo OSN navštívil v roku 1990 po tom, ako ho prepustili z väzenia, kde prežil 27 rokov. V roku 1994 sa stal prvým černošským prezidentom Juhoafrickej republiky. Obyvatelia JAR si práve 24. septembra pripomínajú Deň národného dedičstva.


Galéria

Sochu odhalil juhoafrický prezident Sochu odhalil juhoafrický prezident Sochu odhalil juhoafrický prezident V sídle OSN dnes

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články