Čierny deň pre Afganistan: Trhavina nastražená na ceste usmrtila deväť detí | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Čierny deň pre Afganistan: Trhavina nastražená na ceste usmrtila deväť detí

Zdroj: TASR/AP Photo
22.09.2018 10:31

KÁBUL - Deväť detí zahynulo v piatok večer v severoafganskej provincii Fárjáb pri výbuchu trhaviny nastraženej na cestnej komunikácii. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na miestne oficiálne zdroje.


K incidentu došlo v okrese Šírín Tagáb a okrem mŕtvych si vyžiadal aj štyroch zranených. Výbušnina bola umiestnená pri kontrolnom  stanovišti a jej úlohou bolo usmrtiť príslušníkov afganských bezpečnostných jednotiek. 

Predstavitelia provincie Fárjáb vinia z nastraženia bomby militantov islamistickej organizácie Taliban. Tí sa k tejto udalosti bezprostredne nevyjadrili. Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA) vo februári sumarizovala, že v roku 2017 zomrelo pri podobných útokoch dovedna 3438 civilistov a ďalších 7015 utrpelo pri nich zranenia.

A hoci tieto údaje predstavujú oproti roku 2016 deväťpercentný pokles, správa svetovej organizácie podčiarkuje vysoký počet úmrtí spôsobený samovražednými atentátmi či útokmi tzv. improvizovanými výbušnými zariadeniami (IED). Tie môžu byť odpaľované z pušiek alebo aj zhadzované z bezpilotného lietadla.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články