Muž obvinený z atentátu v Budapešti spoznal svoj trest: Súd bol úplne nekompromisný | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Muž obvinený z atentátu v Budapešti spoznal svoj trest: Súd bol úplne nekompromisný

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
12.09.2018 12:45

BUDAPEŠŤ - Maďarský Súd hlavného mesta v stredu odsúdil na trest doživotného odňatia slobody Lászlóa P. za atentát z 24. septembra 2016 na ulici Teréz körút v Budapešti. Rozsudok nie je právoplatný, informoval spravodajský server Origo.hu.


Obžalovaný avizoval, že nevyužije právo posledného slova, a na pojednávanie, na ktorom súd vyniesol rozsudok, v stredu neprišiel. Súd ho na prvom stupni uznal za vinného z pokusu o vraždu, zo zneužitia výbušniny a z pokusu o teroristický čin. V zmysle verdiktu budú môcť muža prepustiť na slobodu najskôr po 25 rokoch, pričom súd mu nariadil aj desaťročný zákaz výkonu verejnej funkcie.

Lászlóa P., ktorý je vo vyšetrovacej väzbe, obvinila prokuratúra z pokusu o viacnásobnú úkladnú vraždu, zneužitie výbušnín a prípravu teroristického činu. Páchateľ položil večer 24. septembra 2016 batoh obsahujúci nálož s klincami pred budovu na ulici Teréz körút v VI. budapeštianskom obvode a výbušninu na diaľku odpálil. Pri útoku utrpeli dvaja policajti ťažké zranenia.

Podozrivého zadržali príslušníci Centra boja proti terorizmu (TEK) 19. októbra 2016 v meste Keszthely v Zalianskej župe. Ide o maďarského občana, ktorý nemá záznamy v trestnom registri. Uvedený trestný čin spáchal pravdepodobne sám a existovala hrozba, že sa môže pripravovať na ďalší útok, povedal po jeho zadržaní hlavný prokurátor Imre Keresztes.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články