°C

Štvrtok, 26. november 2020. Meniny má Kornel, zajtra Milan.

Českom sa prehnali búrky s bleskami: Na Morave zatopilo domy a cesty

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
02.09.2018 14:10

ZLÍN - Nánosy bahna v domoch, zaplavené byty, pivnice a garáže, rozbité strechy, uviaznuté autá na cestách zaplavených vodou s bahnom. Zhrnul v nedeľu situáciu na Morave po sobotňajších výdatných dažďoch spravodajský server Novinky.cz. Lejaky sprevádzali v Moravskosliezskom kraji taktiež silné búrky.


Hasiči v Zlínskom kraji zasahovali od sobotňajšieho podvečera do nedeľného rána viac ako dvadsaťkrát. "Sú hlásené škody na majetku, našťastie k zraneniu osôb nedošlo," povedal pre Novinky.cz v nedeľu ráno hovorca zlínskych hasičov Roman Žemlička. Pivnice zaplavila voda v meste Hulín v okrese Kroměříž. Voda napríklad pre upchaté potrubie stúpala až medzi postele obyvateľov hospicu v obci Malenovice pri Zlíne.

V Olomouckom kraji hasiči zasahovali najviac v okrese Přerov a oblastiach miest Olomouc a Prostějov. Odčerpávali tam vodu zo zatopených domov, presúvali bahno z komunikácií alebo zabezpečovali odkrytú strechu. V dôsledku silnej búrky museli od sobotňajšieho popoludnia do nedele rána vychádzať hasiči aj v Moravskosliezskom kraji. Zo 16 výjazdov to boli v troch prípadoch požiare.

Českí meteorológovia vydali varovanie, že intenzívne a výdatné zrážky hrozia na Morave a v južných Čechách až do pondelka večera. Celkovo za tri dni môže v týchto miestach spadnúť 60-120 litrov vody na meter štvorcový. V nedeľu popoludní a večer sa majú obyvatelia pripraviť na silné búrky, ktoré môžu sprevádzať prívalové zrážky.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články