°C

Štvrtok, 16. júl 2020. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Erdogan si prihrial hniezdočko: Potvrdili ho na čele vládnucej strany AKP

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: TASR/Presidential Press Service via AP, Pool
18.08.2018 19:40

ISTANBUL - Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v sobotu znova zvolili za predsedu vládnucej islamsko-konzervatívnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). Informovala o tom štátna tlačová agentúra Anadolu, podľa ktorej dostal na straníckom zjazde všetkých 1380 platných hlasov.


Na výročnom zjazde v Ankare vymenili celkovo 29 z 50 najvyššie postavených predstaviteľov AKP, čím si Erdogan naďalej posilňuje moc vnútri i mimo svojej strany pred regionálnymi voľbami, ktoré sa budú konať v marci budúceho roka, píše agentúra DPA.

Turecký líder sa na straníckom podujatí v čase krízy vo svojej krajine vyjadroval bojovne. Turecko sa podľa Erdogana nenechá zastrašiť sankciami USA ani zlými hodnoteniami svojej ekonomiky.

"Niektorí ľudia sa nám vyhrážajú prostredníctvom hospodárstva, sankciami, výmennými kurzmi, úrokovými mierami a infláciou," vyhlásil prezident. "Hovoríme im: všimli sme si vaše hry a vyzývame vás. Nebudeme kapitulovať pred tými, ktorí sa správajú ako strategickí partneri, avšak robia si z nás strategický cieľ."

Strana AKP chce podľa Anadolu zmeniť svoje stanovy v súlade s novým prezidentským systémom vlády v Turecku. Nové stanovy umožnia členom prezidentovho kabinetu, aby boli aj členmi výkonného grémia strany.

Erdogan okrem toho avizoval, že chce uskutočniť miliónové stavebné a infraštruktúrne projekty, k čomu patria plány na kanál obchádzajúci Bospor či nové letisko pre metropolitnú oblasť Istanbulu. Erdogan hodlá tiež rozšíriť cezhraničné operácie tureckej armády v Iraku a Sýrii. Podľa vlastných slov chce "za každú cenu" eliminovať hrozby voči svojej krajine "v ich zdroji".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články