Štvrtok, 17. jún 2021. Meniny má Adolf, zajtra Vratislav.

Kosovská opozícia vydymila parlament: Opäť prekazila hlasovanie o hraniciach s Čiernou Horou

Kosovskí poslanci odchádzajú po tom, čo opoziční poslanci hodili kanistre so slzotvorným plynom počas zasadnutia parlamentu 21. marca 2018 v Prištine.
Kosovskí poslanci odchádzajú po tom, čo opoziční poslanci hodili kanistre so slzotvorným plynom počas zasadnutia parlamentu 21. marca 2018 v Prištine.
Zdroj: TASR/AP
21.03.2018 17:40

PRIŠTINA - Kosovskí opoziční zákonodarcovia v stredu opakovane prerušili zasadnutie parlamentu v snahe zabrániť ratifikácii dohody o vytýčení hraníc s Čiernou Horou.


Kritici dohody pred začiatkom hlasovania vypustili v rokovacej sále slzotvorný plyn. Hlasovanie muselo byť odročené a poslanci evakuovaní. Po vyvetraní sály sa celá situácia opäť opakovala. Podľa agentúry AP nie je jasné, či sa plánované hlasovanie podarí uskutočniť ešte v stredu. Dohoda o stanovení hraníc je pre občanov Kosova hlavnou podmienkou liberalizácie vízového režimu zo strany Európskej únie, informovala agentúra Reuters.

Opozičná strana Vetëvendosje zastáva odmietavý postoj voči delimitačnej dohode s Čiernou Horou podpísanej v roku 2015. Predstavitelia strany tvrdia, že Čierna Hora by na základe dohody dostala vyše 8000 hektárov pôdy, ktoré v súčasnosti vlastnia občania Kosova. Domáci zástancovia dohody a medzinárodní experti to popierajú. 

Opozícia v Kosove z rovnakého dôvodu už narušila viaceré zasadnutia parlamentu. Jej demonštrácie pred budovou často prerastali do násilných zrážok s políciou. Vízovú povinnosť pri cestách do členských štátov Únie majú zo západného Balkánu už iba Kosovčania. Jeho balkánski susedia - Srbsko, Albánsko, Čierna Hora, Macedónsko a Bosna - sa môžu voľne pohybovať v bezvízovom schengenskom priestore od roku 2010.

Dohodu schválili na štvrtý pokus

Až na štvrtý pokus sa podarilo kosovskému parlamentu v stredu schváliť dohodu o hraniciach s Čiernou Horou. Predchádzajúce tri pokusy zmarila opozícia, ktorá púšťala do parlamentnej sály slzný plyn. Schválenie demarkačnej dohody medzi Kosovom a Čiernou Horou si Európska únia stanovila ako podmienku na to, aby mohli mať kosovskí občania prístup do Schengenu. Dohoda o hraniciach s Čiernou Horou prešla nakoniec v 120-člennom zbore 80 hlasmi, pričom presne toľko hlasov, teda dve tretiny z celkového počtu poslancov, bolo na schválenie potrebných.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články