°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Schválenie dohody o hranici Kosova s Čiernou Horou bolo zákonné, tvrdí ústavný súd

Kosovskí poslanci odchádzajú po tom, čo opoziční poslanci hodili kanistre so slzotvorným plynom počas zasadnutia parlamentu 21. marca 2018 v Prištine.
Kosovskí poslanci odchádzajú po tom, čo opoziční poslanci hodili kanistre so slzotvorným plynom počas zasadnutia parlamentu 21. marca 2018 v Prištine.
Zdroj: TASR/AP
30.04.2018 21:15

PRIŠTINA - Kosovský ústavný súd v pondelok rozhodol, že schválenie dohody o vytýčení hranice s Čiernou Horou prebehlo v kosovskom parlamente zákonne.


Súd vydal verdikt na žiadosť opozičných zákonodarcov, ktorí požadovali anulovanie marcového hlasovania v kosovskom zákonodarnom zhromaždení. Ako dôvod uvádzali, že bolo protiústavné. Opoziční zákonodarcovia počas rozpráv v parlamente o dohode opakovane použili slzotvorný plyn, aby zabránili hlasovaniu. Avšak dohoda si nakoniec získala minimálnu požadovanú, teda dvojtretinovú podporu a 21. marca bola ratifikovaná.

Opozícia v Kosove tvrdila, že krajina príde na základe dohody o územie. Toto tvrdenie poprela vláda aj medzinárodní odborníci. Čierna Hora schválila dohodu o stanovení hranice s Kosovom už skôr.

Dohoda o stanovení hranice je pre občanov Kosova hlavnou podmienkou, aby dosiahli liberalizáciu vízového režimu zo strany Európskej únie. Bez tejto dohody by občania Kosova nemohli voľne cestovať v bezvízovej zóne EÚ, známej ako schengenský priestor (Schengen).


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články