Pondelok, 17. január 2022. Meniny má Nataša, zajtra Bohdana.

Návrat strateného syna po ôsmich rokoch: V kufri autobusu objavili miliónový obraz

Na snímke francúzsky colník drží  vyše osem rokov nezvestný obraz od impresionistického maliara Edgara Degasa, ktorý objavili v batožinovom priestore autobusu.
Na snímke francúzsky colník drží vyše osem rokov nezvestný obraz od impresionistického maliara Edgara Degasa, ktorý objavili v batožinovom priestore autobusu.
Zdroj: TASR/Marc Bonodot/French Customs via AP
24.02.2018 07:25

PARÍŽ - Francúzski colníci objavili v batožinovom priestore autobusu vyše osem rokov nezvestný obraz od impresionistického maliara Edgara Degasa. Informovala o tom v piatok agentúra AP.


Podľa francúzskeho ministerstva kultúry k nálezu došlo minulý týždeň v meste Marne-la-Vallée. K vlastníctvu batožiny, v ktorej bol obraz uložený, sa neprihlásil nikto z pasažierov. Experti na výtvarné umenie potvrdili, že ide o originál Degasovej maľby Les Choristes (Zboristi), ktorá znázorňuje scénu z Mozartovej opery Don Giovanni. Obraz bol odcudzený v roku 2009 z múzea Cantini v meste Marseille, ktoré ho malo zapožičané z parížskeho Musée d'Orsay.

Francúzska ministerka kultúry Francoise Nyssenová uviedla, že je veľmi potešená objavením diela, "ktorého zmiznutie predstavovalo pre dedičstvo francúzskeho impresionizmu ťažkú stratu". Predmetný pastel z roku 1877 má podľa stanice BBC zberateľskú hodnotu 800.000 eur. Polícia v súvislosti so zmiznutím obrazu nezatkla žiadne osoby.

Degas sa narodil v roku 1834 v Paríži. Je považovaný za jedného zo zakladateľov impresionizmu - hnutia, ktoré sa zameriavalo na zobrazovanie reality v krátkom okamihu za použitia jasných farieb a efektu svetla. Zomrel v roku 1917.

Na snímke francúzsky colník
Zdroj: TASR/Marc Bonodot/French Customs via AP


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Marc Bonodot/French Customs via AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články