Pomoc deťom v Afrike: FOTO Žilinčania im darovali bicykle, aby mohli chodiť do školy | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Pomoc deťom v Afrike: FOTO Žilinčania im darovali bicykle, aby mohli chodiť do školy

Deti v Gambii ďakujú Žiline
Deti v Gambii ďakujú Žiline
Zdroj: tip od čitateľa
24.12.2017 11:00

GAMBIA - Najviac sa cení pomoc tam, kde ju potrebujú. Žilinčania aktívne pomáhajú prostredníctvom projektu Kolo pro Afriku chudobným detičkám. Vďaka nim nemusia chodiť dennodenne desiatky kilometrov za vzdelaním. Deti v Gambii im vyjadrili svoju obrovskú vďaku.


Charitatívny projekt Kolo pro Afriku založili naši českí susedia v Ostrave v roku 2012. Nosnou myšlienkou projektu je uľahčiť deťom v Afrike cestu za vzdelaním. Žilinčania sa rozhodli projekt podporiť a iniciatívu viac spropagovať. 

Prečo práve bicykle?

Deti v Afrike sa dennodenne nachodia dlhé kilometre, aby sa dostali do školy. Prostredníctvom bicyklov si nielenže ušetria kopec času, ale do školy prichádzajú aj menej unavené.

Pomoc deťom v Afrike:
Zdroj: tip od čitateľa

„Tam, kam smeruje naša pomoc, majú deti sťažený prístup k ich vzdelaniu. Školu majú niekoľko kilometrov od dediny a musia sa veľmi nachodiť. To ich stojí veľa času a energie. Preto ich častokrát rodičia nechávajú doma, aby im pomáhali s obživou a tým pádom ide vzdelanie, na ktorom závisí ich budúcnosť, bokom,“ povedal Roman Posolda, riaditeľ organizácie Kola pro Afriku. „Presne také to majú aj deti v Gambii,“ dodal Posolda.

Pomoc deťom v Afrike:
Zdroj: tip od čitateľa

Je to jednoduchý proces, darovaný bicykel sa presunie do centrálneho skladu bicyklov, kde sa vykoná ich údržba a oprava. Nasleduje ich kontajnerová preprava do Afriky, z ktorej sa následne prepravia lodnou dopravou priamo do Gambie.

Pomoc deťom v Afrike:
Zdroj: tip od čitateľa

Avšak tu cesta darovaných bicyklov ešte zďaleka nekončí. V prístave v Gambii sa preložia do kamiónov a putujú do susednej dediny, ktorá je od Gambie vzdialená 60 kilometrov, do dediny Gunjur.

Pomoc deťom v Afrike:
Zdroj: tip od čitateľa

Tam má spoločnosť Kolo pro Afriku svoj sklad, odkiaľ ich dobrovoľníci osobne rozvážajú do škôl, ktoré sa zapojili do projektu. V Gunjure nasleduje školenie údržby a servisu bicyklov pre školy, ktoré sa do projektu prihlásili. 

Pomoc deťom v Afrike:
Zdroj: tip od čitateľa

Po intenzívnom školení sa koná slávnostné odovzdanie bicyklov. „Po odovzdaní bicyklov školám naďalej pomáhame,” informoval nás Ľuboš Slobodník, riaditeľ oddelenia mobility v Žiline.


Galéria

Deti v Gambii ďakujú Pomoc deťom v Afrike: Pomoc deťom v Afrike: Pomoc deťom v Afrike: Pomoc deťom v Afrike:

Nástroje k článkuZDROJ: vo
FOTO: Tip od čitateľa/Ľuboš Slebodník

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články