°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Trump potvrdzuje svoju povesť nepriateľa životného prostredia: Začal rušiť chránené územia

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta
04.12.2017 22:55

SALT LAKE CITY - Americký prezident Donald Trump v pondelok potvrdil svoju povesť nepriateľa životného prostredia na návšteve v Salt Lake City, kde oficiálne zrušil prvé dve Národné chránené oblasti, v angličtine National Monuments.


 Ide o územia, na ktoré sa vzťahujú podobné pravidlá ako na americké národné parky, no vyhlasuje ich na území patriacom federálnej vláde americký prezident. Trump rozhodol o zrušení zatiaľ dvoch rezervácií - Bears Ears a Grand-Staircase Escalante, pričom obe sa nachádzajú v Utahu.

"Verejná pôda bude zase slúžiť verejnosti pre použitie," vyhlásil Trump v Salt Lake City pri slávnostnom vyradení týchto dvoch území zo zoznamu National Monuments. Ich počet sa tak znížil zo 129 na 127 a podľa amerických médií je vysoko pravdepodobné, že Trump bude pokračovať rušením ďalších. V minulosti totiž viackrát tvrdil, že jeho predchodcovia právo vyhlasovať takéto územia podľa neho "vysoko nadužívali".

Medzi National Monuments sú predovšetkým prírodne významné lokality, ale tiež miesta, na ktorých sa nachádzajú zachované staré indiánske pueblá či iné pamätné miesta z hľadiska histórie. Medzi National Monuments patrí napríklad aj Socha slobody.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články