Islamská hrozba nie je vôbec ďaleko: Centrum radikálov je len kúsok od obľúbenej destinácie | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Islamská hrozba nie je vôbec ďaleko: Centrum radikálov je len kúsok od obľúbenej destinácie

Zdroj: thinkstock
17.05.2017 13:15

SARAJEVO - Policajné orgány v Bosne a Hercegovine evidujú stovky osôb, ktoré predstavujú teroristickú hrozbu. Varujú tiež pred tisíckami ich potenciálnych sympatizantov, ktorí by sa tiež mohli zradikalizovať. Tamojšie úrady v tejto súvislosti hovoria o pravdepodobnej hrozbe teroristických útokov v krajine, informovala dnes agentúra Hina.


Odvolala sa pritom na vyjadrenie ministrov vnútra a národnej bezpečnosti Bosny a Hercegoviny na republikovej a federálnej úrovni. Tí v utorok podpísali v Sarajeve dohodu o vytvorení funkcie spoločného styčného dôstojníka pre spoluprácu s Europolom, ktorý sídli v Haagu.

Dohoda je výsledkom dlhých rokovaní medzi európskymi policajnými orgánmi a rôznymi policajnými štruktúrami v Bosne, medzi ktorými existuje len voľná koordinácia. O spolupráci s Europolom sa preto rokovalo niekoľko rokov, uviedla Hina. Minister národnej bezpečnosti BiH Dragan Mektič uviedol, že z ústredia Europolu v Haagu dostávajú veľké množstvo rôznych žiadostí o kontrolu a výmenu informácií. 

Policajné orgány v Bosne a Hercegovine majú správy o tom, že sympatizanti islamského radikalizmu žijú v niekoľkých izolovaných komunitách v rôznych častiach krajiny. Federálny minister vnútra Aljoša Čampara nechcel v tejto súvislosti hovoriť o konkrétnych číslach. Uviedol len, že majú register osôb, ktorí predstavujú potenciálnu hrozbu, a informácie si vymieňajú s kolegami aj zo zahraničia.  


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstockphotos.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články