MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland zasiahlo obrovské zemetrasenie: Cunami a prvé obete! | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland zasiahlo obrovské zemetrasenie: Cunami a prvé obete!

Epicentrum zemetrasenia a škody
Epicentrum zemetrasenia a škody
Zdroj: Twitter
13.11.2016 23:03

WELLINGTON - Novozélandské úrady dnes vydali varovanie pred prívalovými vlnami cunami a vyzvali obyvateľstvo žijúce na východnom pobreží, aby sa presunulo do vnútrozemia a na vyššie položené miesta. Riziko vzniku cunami je dôsledkom silného zemetrasenia s magnitúdou 7,8, ktoré dnes v noci zaregistrovali pri pobreží Južného ostrova. Epicentrum sa nachádzalo 63 kilometrov východne od Amberley a 93 kilometrov severovýchodne od Christchurch a ležalo v hĺbke približne 10 kilometrov. Denník New Zealand Herald informoval o prvých dvoch mŕtvych, na Kaikoure and v Mt Lyforde.


Ďalší úder pre talianske mesto Norcia: FOTO Z kostola zmizol cenný obraz zo 17. storočia

Podľa novozélandskej polície zomrel jeden človek pri zrútení budovy v prístave Kaikoura. List New Zealand Herald uviedol, že ďalší človek zomrel na infarkt. Podľa premiéra Johna Keya v súčasnosti nič nenaznačuje, že by sa mal počet obetí zvyšovať.

Zemetrasenie bolo podľa USGS plytké, ohnisko otrasov ležalo len asi desať kilometrov pod zemou. Otrasy, ktoré boli údajne cítiť po celej krajine od Aucklandu na severe krajiny až po Dunedin na juhu, boli zaznamenané po polnoci z nedele na pondelok miestneho času (dnes po poludní SEČ).

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: Twitter

"Začíname z oblasti zemetrasenia dostávať správy o zraneniach," uviedol Dion Rosario z novozélandskej záchrannej lekárskej služby St John. "V tejto fáze však nemáme žiadne podrobnejšie informácie," dodal. Zatiaľ sa neobjavili žiadne správy o mŕtvych, uviedla agentúra Reuters.

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: SITA/AP

Novozélandská civilná obrana odporučila občanom žijúcim na východnom pobreží, aby sa kvôli hrozbe prívalovej vlny cunami uchýlili do vyššie položených miest alebo do vnútrozemia. Tichomorské varovné stredisko oznámilo, že väčšia prívalová vlna sa neočakáva, avšak prvé vysoké vlny na pobrežie Južného ostrova už dorazili. Miestne orgány civilnej obrany upozornili obyvateľstvo, že seizmická aktivita môže v najbližších hodinách pokračovať a zvýšiť sa.

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: Twitter

"Prvé vlny dorazili, na posúdenie vplyvu je však príliš skoro," uviedla Sarah Stuartová-Blacková z ministerstva civilnej obrany. "Budúce vlny môžu byť väčšie," dodala.

Podľa očitých svedkov je v mieste najsilnejších otrasov poškodené alebo zničené diaľkové elektrické vedenie a telefónne linky. Nefungujú linky tiesňového volania, vypadáva internet. Otrasy údajne trvali niekoľko minút a nasledovala po nich počas hodiny ešte séria ďalších o sile viac ako šesť stupňov. Na sociálnych sieťach sa objavujú zábery poškodených interiérov a zničených domov.

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: SITA/AP

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: SITA/AP

V hlavnom meste Wellington, ktoré leží asi 300 kilometrov od epicentra, sa rozozneli sirény a ľudia v panike vybiehali do ulíc. Z lokality Cheviot ležiacej v centre zemetrasenia sú podľa denníka New Zealand Herald hlásené značne poškodené budovy.

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: Twitter

"Spala som, prebudili ma zvláštne pohyby a zvláštny hluk. Najprv som si myslela, že sa mi niečo zdá, ale potom som vstala a hýbala sa akoby so mnou podlaha," povedala serveru Lidovky.cz Eva Hanáková, ktorú zemetrasenie zastihlo v hoteli vo meste Christchurch. "Prvých pár minút som vôbec netušila, čo to je, potom mi došlo, že je to zemetrasenie. Medzitým už na chodbe bolo počuť krik ľudí a začali sa spúšťať alarmy," dodala. Situácia sa podľa nej upokojila po príchode manažérov hotela, ktorí hostí uisťovali, že by sa nič vážneho nemalo stať.

Zemetrasenia sú na Novom Zélande časté, pretože tu na seba narážajú dve veľké zemské dosky a ostrovy ležia aj v takzvanom tichomorskom Ohnivom kruhu, v ktorom sa vyskytuje 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Seizmológovia v tejto ostrovnej krajine zaznamenajú ročne až 15.000 zemetrasení, ale človek dokáže vnímať asi len 150 z nich, pričom len dve desiatky presahujú magnitúdu 5,0.

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: Twitter

Zatiaľ posledné o sile 7,1 stupňa zasiahlo ostrovy začiatkom septembra. Takmer 400-tisícový Christchurch zasiahlo mocné zemetrasenie aj tento rok vo februári, niekoľko ľudí bolo zranených. Veľká katastrofa zasiahla Christchurch vo februári 2011. Otrasy o sile 6,3 stupňa vtedy zabili 183 ľudí a zrovnali so zemou veľkú časť mesta vrátane katedrály. Následky sú v meste viditeľné dodnes.

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: Twitter

Otrasy vystrašili maďarskú delegáciu s prezidentom

Silné zemetrasenie vystrašilo aj maďarského prezidenta Jánosa Ádera a delegáciu, ktorá ho sprevádza na návšteve Nového Zélandu. Najvyšší maďarský predstaviteľ so sprievodom je však v poriadku, žiadnu fyzickú ujmu na zdraví nikto z hostí, ktorí na Nový Zéland pricestovali v sobotu miestneho času, neutrpel. Informáciu priniesla dnes tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na šéfku tlačového odboru hlavy štátu Anitu Altorjaiovú.

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: Twitter

MIMORIADNA SPRÁVA Nový Zéland
Zdroj: Twitter

Zemetrasenie zasiahlo aj Argentínu

Severozápadnú časť Argentíny dnes zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,2. Správy o obetiach, zranených alebo materiálnych škodách zatiaľ nie sú k dispozícii, informovala agentúra AP.

Podľa nej k zemetraseniu došlo okolo 08.00 h miestneho času. Najsilnejšie boli otrasy citeľné niekoľko kilometrov severne od obce Chilecito v provincii La Rioja v blízkosti hraníc s Chile. Epicentrum zemetrasenia ležalo asi 100 kilometrov pod povrchom.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, sz, ČTK
FOTO: SITA/AP, earthquake.usgs.gov,Twitter;
VIDEO: Twitter/YouTube/SkyNew/CNN

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články