Šéf OSN nechce špekulovať o svojej kandidatúre na prezidenta Južnej Kórey | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Šéf OSN nechce špekulovať o svojej kandidatúre na prezidenta Južnej Kórey

Pan Ki-Mun
Pan Ki-Mun
Zdroj: SITA
30.05.2016 08:42

KJONGDŽU – Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun odmietol dnes špekulácie médií o svojej možnej kandidatúre na funkciu prezidenta Južnej Kórey. Takúto možnosť však jednoznačne nevylúčil, uviedla dnes agentúra Jonhap.


Pan Ki-mun (71) je v súčasnosti na šesťdňovej návšteve svojej domovskej Južnej Kórey. Tento juhokórejský diplomat a politik stojí na čele OSN od roku 2007 a jeho mandát sa skončí 31. decembra tohto roku.

Jeho vyjadrenia a kroky z poslednej doby vyvolali špekulácie o tom, že by sa po odchode z čela OSN mohol uchádzať o post juhokórejského prezidenta, ktorý sa bude voliť koncom roku 2017. "Moje poznámky boli trochu zveličené a nafúknuté a to ma vyvádza z miery," reagoval dnes Pan Ki-mun. Svoju kandidatúru však podľa Jonhapu výslovne nevylúčil. 

Pan Ki-mun v tejto súvislosti zdôraznil, že sa v nasledujúcich mesiacoch mieni plne koncentrovať na svoje povinnosti vyplývajúce z úlohy šéfa OSN. Ak by sa predsa len rozhodol kandidovať, mal by zrejme pomerne veľké šance na úspech. V najnovšom prieskume potenciálnych prezidentských kandidátov, ktorý dnes zverejnili juhokórejské médiá, sa umiestnil s výrazným náskokom na prvom mieste. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články