°C

Pondelok, 6. júl 2020. Meniny má Patrícia, Patrik, zajtra Oliver.

Himaláje po 16 rokoch vydali strašidelné tajomstvo: Výprava narazila na telá slávnych horolezcov

Alex Lowe
Alex Lowe
Zdroj: alexlowe.org
02.05.2016 18:35

LONDÝN - Po 16 rokoch objavili v Himalájach telesné pozostatky dvoch amerických horolezcov, ktorých zasypala lavína počas výstupu na horu Šiša Pangma. Alex Lowe a David Bridges zahynuli v októbri 1999, nešťastie prežil iba ich tretí kolega Conrad Anker.


Dovolili by ste toto svojmu synovi? Tyler (12) možno prepíše knihu rekordov, ak sa nezabije

Svetoznámeho 40-ročného horolezca Alexa Lowea a jeho lezeckého partnera, 29-ročného kameramana Davida Bridgesa zasiahla mohutná lavína, keď sa pokúšali vystúpiť na 14. najvyššiu horu sveta; 8027-metrovú Šiša Pangmu v strednej časti Tibetu.

Ako informovala BBC, Ich telá objavili minulý týždeň zamrznuté v himalájskom ľadovci členovia nemecko-švajčiarskeho horolezeckého tímu David Goettler a Üli Steck. Ich totožnosť potvrdila podľa zachovaného oblečenia a vybavenia vdova po Alexovi Loweovi.

Alex Lowe
Himaláje po 16 rokoch
Zdroj: alexlowe.org

Vdova sa po tragédii v roku 2001 vydala za preživšieho horolezca Conrada Ankera, ktorý si adoptoval ich troch synov Maxa, Isaaca a Sama. Pár žije v Bozemane, v štáte Montana, a spoločne zriadil Nadáciu Alexa Lowea. Anker, ktorý vyviazol z lavíny so zlomeným rebrom a poranením hlavy, povedal pre časopis Outside, že objav tiel mu priniesol úľavu v tom, že túto kapitolu svojho života bude môcť konečne uzatvoriť. Dvojica plánuje ísť v lete do Tibetu, kedy by mali byť telá vyzdvihnuté a pochovať ich v najbližšom meste Nyalame.

David Bridges
Himaláje po 16 rokoch
Zdroj: int

Záchranári pátrali po Loweovi a Bridgesovi 20 hodín, ale bez úspechu. Lowe bol v tom čase považovaný za jedného z najväčších horolezcov. Všetci ho obdivovali pre jeho neuveriteľnú silu a vytrvalosť. Mal za sebou napríklad výstupy na horu Kwangde a Kusum Kanguru v Nepále, Tawllirahu v Peru a dvakrát dosiahol vrchol Mount Everestu. David Bridges z Aspenu v Colorade bol taktiež špičkový horolezec a kameraman, ktorý sa stal dvojnásobným americkým víťazom v paraglajdingu.


Galéria

Alex Lowe Alex Lowe David Bridges

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, sz, Daily Mail
FOTO: alexlowe.org

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články