Nedeľa, 18. apríl 2021. Meniny má Valér, zajtra Jela.

Clintonová vyhrala v štyroch štátoch: Sanders ovládol len Rhode Island

Hillary Clintonová
Hillary Clintonová
Zdroj: SITA
27.04.2016 07:33

WASHINGTON – Uchádzačka o nomináciu Demokratickej strany pred americkými prezidentskými voľbami Hillary Clintonová zvíťazila v utorňajších primárkach v štátoch Connecticut, Delaware, Maryland a Pennsylvánia. Jej protikandidátovi Berniemu Sandersovi sa bývalú prvú dámu a ministerku zahraničných vecí podarilo poraziť len v štáte Rhode Island. Informovala o tom dnes na svojej internetovej stránke spravodajská televízia BBC.


"Veríme v dobro nášho ľudu a veľkosť nášho národa," povedala Clintonová vo Filadelfii v štáte Pennsylvánia, odkiaľ si odniesla jedno zo svojich dnešných volebných víťazstiev, pričom dodala, že jej volebný tím si kladie "smelé a progresívne ciele", ktoré budú znamenať "lepší život pre tých, čo snívajú, ako aj pre tých, čo konajú".

Clintonovej zablahoželal aj jej manžel a exprezident USA Bill Clinton.
Hillary Clintonová
Zdroj: SITA

Po štátoch Connecticut, Maryland a Delaware zvíťazila bývalá americká ministerka zahraničných vecí aj v štáte Pennsylvánia, keď získala 58 percent hlasov a už v treťom z piatich štátov, kde sa dnes konajú demokratické primárky, porazila svojho jediného protikandidáta Bernieho Sandersa, ktorý dostal približne 41 percent hlasov.

Veľmi tesne zvíťazila aj v štáte Connecticut a vo štvrtom z piatich štátov, kde sa dnes konali demokratické primárky, porazila svojho jediného protikandidáta Bernieho Sandersa, ktorý bol úspešný len v štáte Rhode Island.

Hillary Clintonová
Zdroj: SITA

V doterajšom priebehu demokratických primárok a volebných zhromaždení získala Clintonová približne 2119 delegátov, pričom zvíťazila v 25 štátoch. Sanders získal približne 1316 a zvíťazil v 18 štátoch. Na získanie nominácie, o ktorej 25.–28. júla rozhodne celorepublikový zjazd Demokratickej strany, je potrebných 2384 z celkového počtu 4766 delegátov. 

Bernie Sanders vyhral v najmenšom americkom štáte

Utorňajšie demokratické primárky v americkom štáte Rhode Island vyhral Bernie Sanders. Vyplýva to z dnes zverejnených odhadov televízie CNN. Sanders získal v štáte Rhode Island 56 percent hlasov a porazil tak bývalú prvú dámu Hillary Clintonovú, ktorá dostala 41 percent hlasov.

Bernie Sanders
Zdroj: SITA

Senátor za štát Vermont Bernie Sanders, ktorý dnes vo volebnom súboji s Clintonovou uspel len v najmenšom americkom štáte, ktorým je Rhode Island, svojej protikandidátke zablahoželal k volebnému víťazstvu, avšak svojim priaznivcom sľúbil, že bude bojovať až do konca nominačného procesu a v novembrových prezidentských voľbách si získa širokú podporu.

"Dôvodom, prečo vyvolávame také veľké nadšenie, je skutočnosť, že robíme čosi, čo je v súčasnej politike nezvyčajné. A síce, hovoríme pravdu," povedal po ďalšom volebnom superutorku Sanders, ktorý sa svojim voličom prihovoril v Huntingtone v štáte Západná Virgínia.   

Bernie Sanders
Zdroj: SITA

Napriek určitým úspechom, ktoré Sanders v doterajších primárkach a volebných zhromaždeniach demokratov dosiahol, je podľa BBC nepravdepodobné, že sa mu podarí Clintonovú dostihnúť a získať prezidentskú nomináciu. 


Galéria

Hillary Clintonová Clintonovej zablahoželal aj jej Hillary Clintonová Bernie Sanders Bernie Sanders

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, Topky.sk
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články