Zrúteniu ruského lietadla predchádzal nečakaný manéver: VIDEO prepis komunikácie tesne pred pádom | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Zrúteniu ruského lietadla predchádzal nečakaný manéver: VIDEO prepis komunikácie tesne pred pádom

Zdroj: SITA
20.03.2016 11:59

ROSTOV NA DONE/DUBAJ - Nikto zo 62 ľudí na palube neprežil haváriu lietadla nízkonákladovej spoločnosti FlyDubai, ktoré sa včera zrútilo na letisku v ruskom meste Rostov na Done, ležiacom neďaleko ukrajinských hraníc približne 950 kilometrov južne Moskvy. Vyšetrovatelia už zahájili vyšetrovanie.


Z 55 cestujúcich letu FZ981, ktorí sa v čase nešťastia nachádzali na palube Boeingu 737-800 letiaceho z Dubaja do Rostova na Done, bolo 33 žien, 18 mužov a štyri deti. Išlo o 44 občanov Ruska, osem Ukrajincov, dvoch Indov a jedného Uzbeka, oznámili aerolínie FlyDubai.

Pád lietadla zachytený na VIDEU

Okrem cestujúcich zahynulo aj sedem členov posádky. Pilot pochádzal z Cypru, druhý pilot bol Španiel. O národnosti zvyšných členov posádky spoločnosť neinformovala. Obaja piloti mali nalietaných takmer 6000 hodín.

Zrúteniu ruského lietadla predchádzal
Zdroj: SITA

Zlá viditeľnosť alebo silný vietor

Boeing sa zrútil včera o 03.40 h miestneho času (01.40 h SEČ) vo vzdialenosti približne 250 metrov od konca pristávacej dráhy. Zatiaľ nie je známe, čo nehodu spôsobilo, avšak jej pravdepodobnou príčinou mohla byť zlá viditeľnosť a silný bočný vietor. Stroj štartoval z Dubaja v Spojených arabských emirátoch o 19.20 h SEČ a v Rostove na Done mal pristáť o 23.40 h SEČ.

Zrúteniu ruského lietadla predchádzal
Zdroj: SITA

Lietadlo krúžilo dve hodiny pred pristátím

Nešťastiu predchádzal jeden nevydarený pristávací manéver, po ktorom stroj dve hodiny krúžil nad letiskom. S kontrolnou vežou posádka normálne komunikovala, okrem iného aj o počasí. Televízia Rossija24 s odvolaním sa na vyšetrovateľov uviedla, že kapitán chcel prerušiť aj druhý pokus o pristátie, lietadlo sa však z výšky približne 1200 metrov nečakane zrútilo na zem pod ostrým uhlom.

Zábery z miesta tragédie

Na portáli YouTube bol zverejnený záznam posledných siedmich minút komunikácie letiskovej veže a posádky, z ktorého však nič nesvedčí o problémoch na palube.

Havarovaný boeing bol vyrobený v roku 2011 a naposledy ho kontrolovali 21. januára tohto roku. Ide o prvé nešťastie lietadla spoločnosti FlyDubai pôsobiacej od roku 2009. Krátko po nešťastí sa našli obe čierne skrinky. Ruský prezident Vladimir Putin vyslovil sústrasť pozostalým obetí.

Zrúteniu ruského lietadla predchádzal
Zdroj: SITA

Na vyšetrovaní nešťastia sa okrem Ruska budú podieľať aj odborníci zo Spojených arabských emirátov, USA a Francúzska, informovala agentúra TASS. Dubaj je obľúbenou destináciou ruských dovolenkárov, žije a pracuje tam aj veľa vysťahovalcov z Ruska. FlyDubai lietajú do Rostova na Done od roku 2013.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA,
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články