Dohoda sa napĺňa: Autobusy prišli odviezť 2000 islamistických bojovníkov z Damasku | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Dohoda sa napĺňa: Autobusy prišli odviezť 2000 islamistických bojovníkov z Damasku

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
25.12.2015 19:54

BEJRÚT - Dvetisíc sýrskych islamistických bojovníkov, vrátane militantov zo skupín Daeš a Front an-Nusra, by mali čoskoro evakuovať z oblastí obliehaných povstalcami ovládaných štvrtí v južnej časti Damasku na základe dohody, ktorú sprostredkovala OSN. Informovala o tom dnes televízia libanonského hnutia Hizballáh.


Osemnásť autobusov dorazilo do štvrte al-Kadm, aby ich odviezli spolu s 1500 rodinnými príslušníkmi z palestínskeho utečeneckého tábora Jarmúk a susediacej štvrte Hadžaar al-Aswad - bašty bojovníkov Daeš - do oblastí kontrolovaných povstaleckými skupinami, uviedla televízia.

Bezprostredne nebolo jasné, či autobusy zabezpečila OSN alebo sýrska armáda, píše agentúra Reuters. O dohode o bezpečnom odchode stoviek rodín islamistických militantov i niektorých zranených bojovníkov informovala ešte vo štvrtok monitorovacia skupina Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Hovorca OSN novinárom v New Yorku povedal, že svetová organizácia je len pozorovateľom v prípade dohody týkajúcej sa Jarmúku, nie jednou z jej strán. 

V poslednom čase bolo v Sýrii dosiahnutých viacero "miestnych prímerí" a dohôd o bezpečnom odchode z niektorých oblastí. Jedna z nich, sprostredkovaná Iránom a Tureckom, zastavila boje v meste Zabadání pri libanonskej hranici a v dvoch dedinách na severozápade Sýrie. 

Ďalšiu dohodu dosiahli v poslednej povstalcami ovládanej štvrti mesta Homs, z ktorej umožnila odísť vzbúrencom a ich rodinám. OSN uviedla, že táto dohoda by mohla prispieť k úsiliu o dosiahnutie prímeria v celej krajine. 


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články