°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

VIDEO Drsný zásah polície: Demonštranti porušili zákaz, v Paríži to vrelo!

Protest proti klimatickému summitu OSN v Paríži. Musela zasahovať polícia.
Protest proti klimatickému summitu OSN v Paríži. Musela zasahovať polícia.
Zdroj: SITA
29.11.2015 19:05

PARÍŽ – Polícia dnes v Paríži rázne zakročila proti stovkám narušiteľov poriadku v rámci pouličných akcií na nastávajúci klimatický summit OSN vo francúzskej metropole.


Kým tisícky ľudí vyzývali účastníkov summitu v pokoji a dobrej nálade k účinnej ochrane ovzdušia, stovky iných odmietli rešpektovať úradný zákaz zhromažďovania sa a vyvolali potýčky s políciou. Poriadkové sily proti nim použili slzný plyn. Uviedli to miestne médiá.

V zhruba päťdesiatich mestách sveta sa počas víkendu konali demonštrácie požadujúce prísne opatrenia proti otepľovaniu ovzdušia, ale vo francúzskej metropole aktivisti dnes vytvorili len symbolickú ľudskú reťaz. V Paríži, kde nedávno vraždili islamisti sa v pondelok začne konferencia OSN o klimatických zmenách, bolo totiž podobné zhromažďovanie davu z bezpečnostných dôvodov dočasne zakázané.

Protest proti klimatickému summitu
Zdroj: SITA

Usporiadateľom podujatia v Paríži sa podarilo vytvoriť od 12:00 na asi hodinu dlhú ľudskú reťaz, ktorá prechádzala okolo klubu Bataclan, kde bolo najviac z celkom 130 obetí atentátov z 13. novembra. "Zneužívajú, znečisťujú, zarábajú! V ohrození je spoločnosť a podnebie" stálo na jednom z nápisov, ktoré priniesli niektorí z tisícov účastníkov akcie.

Protest proti klimatickému summitu
Zdroj: SITA

"Je potrebné verejne tlačiť na vedúcich predstaviteľov. Zrušenie manifestácie nás sklamalo, ale toto je dobrá alternatíva k mobilizácii," vysvetlila novinárom 29-ročná účastníčka reťaze Aude.

Zasiahla polícia, ľudia rozmiestňovali topánky

Voči akcii na Námestí republiky zasiahla poriadková polícia po tom, čo demonštranti začali na príslušníkov hádzať fľaše a iné predmety. Zároveň vykrikovali "výnimočný stav" alebo "policajný štát". Aktivisti pôvodne plánovali vytvoriť reťaz z asi 3400 ľudí na trojkilometrovej trase z Námestia republiky po Place de la Nation. 

Väčšina ulíc v Paríži však bola takmer ľudoprázdna. Jediná oficiálne povolená akcia sa konala práve na Námestí republiky v centre Paríža, kde občianske hnutie Avaaz rozmiestnilo približne 20.000 párov starých topánok symbolizujúcich demonštrantov, ktorí nemohli prísť kvôli zákazu zhromaždení. Žena prezlečená za anjela držala ceduľu s nápisom "Uhlie zabíja". Svoje topánky im podľa francúzskych médií poskytli na výraz solidarity aj osobnosti ako herečka Marion Cotillard, šéf OSN Pan Ki-mun a pápež František.

Protest proti klimatickému summitu
Zdroj: SITA

Séria podujatí sa začala v Austrálii, kde za zamedzenie ďalšiemu ohrievaniu zemskej atmosféry demonštrovali desaťtisíce ľudí. Len v Sydney vyšlo do ulíc viac ako 45.000 ľudí, ktorí držali transparenty ako "Neexistuje planéta B" či "Povedz nie na spaľovaniu lesov pre elektrinu". 

Protest proti klimatickému summitu
Zdroj: SITA

Ľudia zákaz zhromažďovania nerešpektovali

Viac ako 200 ľudí sa rozhodlo zákaz nerešpektovať a vytvorilo demonštráciu, ktorá postupovala k Námestiu Republiky. Mnohí z účastníkov tejto akcie mali zahalené tváre a niektorí začali hádzať na prítomné početné bezpečnostné sily fľaše a ďalšie predmety. Policajti nakoniec demonštrantov rozohnali silou. Narušitelia sa podľa AFP zišli na výzvu skupiny nazývajúci sa Anticop21.

Protest proti klimatickému summitu
Zdroj: SITA

Nenásilné demonštrácie plné ľudí na podporu medzinárodnej dohody na zníženie škodlivých emisií do ovzdušia sa dnes podľa agentúry Reuters naopak uskutočnili napríklad v Sydney, Berlíne, Londýne, Sao Paule, Hongkongu či New Yorku. V mnohých ďalších mestách sa demonštrovalo už v piatok a v sobotu.

Protest proti klimatickému summitu
Zdroj: SITA

Účastníci konferencie sa už začali schádzať

Do Paríža sa začali schádzať účastníci konferencie, ktorá začne v pondelok na parížskom predmestí Le Bourget. Prezident François Hollande už prijal napríklad Pan Ki-muna, povečeria so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom, neskôr večer má doraziť najvyšší americký predstaviteľ Barack Obama. Česko bude na konferencii zastupovať premiér Bohuslav Sobotka.

Protest proti klimatickému summitu
Zdroj: SITA

Niektorí zo zahraničných hostí si uctili pamiatku obetí nedávnych atentátov položením kvetov v miestach, kde k útokom došlo. Urobili tak napríklad čilská prezidentka Michelle Bacheletova a kanadský premiér Justin Trudeau.

Protest proti klimatickému summitu
Zdroj: SITA


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, TASR
FOTO: SITA,
VIDEO: YouTube/Ruptly

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články