V Paríži sa začala medzinárodná klimatická konferencia | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

V Paríži sa začala medzinárodná klimatická konferencia

Kanadský premiér Justin Trudeau a francúzsky prezident Francois Hollande
Kanadský premiér Justin Trudeau a francúzsky prezident Francois Hollande
Zdroj: SITA
29.11.2015 19:39

PARÍŽ – Vo francúzskej metropole sa dnes začala veľká medzinárodná konferencia o globálnej zmene klímy. Podujatie OSN odštartovalo symbolickou minútou ticha za obete teroristických útokov v Paríži z 13. novembra.


Podľa agentúry AP rokovania konferencie odštartovali dnes o 17.00 h, ale oficiálne otvorenie je naplánované až na pondelok 10.00 h. Po dnešnej úvodnej minúte ticha sa delegátom zo 195 krajín sveta prihovoril zástupca vlády Peru, ktoré hostilo vlaňajšie klimatické rozhovory. 

Podľa peruánskeho ministra životného prostredia Manuela Pulgara-Vidala by dohoda z parížskej konferencie, ak sa ju podarí dosiahnuť, mohla pomôcť prekonať hrôzu z nedávnych teroristických útokov. 

Kanadský premiér Justin Trudeau
Zdroj: SITA

Predseda konferencie, francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius, dnes vyhlásil, že z podujatia by mala vzísť ambiciózna dohoda o boji proti zmene svetového podnebia, na ktorej by sa zhodli všetky účastnícke štáty. 

"Som presvedčený o tom, že budete schopní dospieť k dobrému výsledku... Každý deň sa musíme posunúť ďalej. Nevynecháme žiadnu tému," povedal Fabius vyjednávačom zhromaždeným v Paríži.  

Kanadský premiér Justin Trudeau
Zdroj: SITA

Klimatické rokovania OSN v Paríži (COP21) budú oficiálne prebiehať od 30. novembra do 11. decembra. Ich cieľom je dospieť k dohode o obmedzení emisií skleníkových plynov a zmiernení globálneho otepľovania. Svoju účasť prisľúbilo aj približne 150 hláv štátov a vlád z celého sveta.  


Galéria

Kanadský premiér Justin Trudeau Kanadský premiér Justin Trudeau Kanadský premiér Justin Trudeau

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články