Masívny výpadok elektriny zasiahol Turecko: Dopravný chaos, život sa akoby zastavil | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Masívny výpadok elektriny zasiahol Turecko: Dopravný chaos, život sa akoby zastavil

Turecko zasiahol masívny výpadok prúdu
Turecko zasiahol masívny výpadok prúdu
Zdroj: YouTube
31.03.2015 14:20

ANKARA - Masívny výpadok elektriny postihol dnes skoro ráno desiatky tureckých miest a provincií vrátane Istanbulu a metropoly Ankara. Výpadok spôsobil zastavenie dopravy a narušil služby a chod podnikov, ktoré nemajú žiadny záložný zdroj elektrickej energie.


Turecká spoločnosť prevádzkujúca prenosovú sieť TEIAS uviedla, že za najhorší výpadok elektriny v krajine za posledné roky môže porucha v tureckej prenosovej sieti, píšu svetové tlačové agentúry.

Výpadky elektriny si vyžiadali zastavenie metra a električkovej dopravy v Istanbule, Ankare a troch ďalších veľkých mestách Turecka. Policajtov rozmiestnili na hlavné križovatky, kde pomáhajú riadiť dopravu, keďže semafory prestali fungovať. Hasiči mali plné ruky práce s vyslobodzovaním ľudí uviaznutých vo výťahoch.

Premiér Ahmet Davutoglu na otázku, či výpadok elektriny mohol spôsobiť teroristický útok, odpovedal: "Všetky možnosti sa prešetrujú."

Minister energetiky Taner Yildiz vyhlásil: "Došlo k prevádzkovej poruche, k technickej poruche, alebo to bol kybernetický útok?... Podrobne to skúmame." Yildiz dodal, že v niektorých provinciách sa už elektrina obnovuje.

Turecká spoločnosť TEIAS, prevádzkujúca prenosovú sieť, už skôr oznámila, že prebiehajú "technické inšpekcie" a že sa snaží o čo najskoršie obnovenie elektriny.  

Turecký prezident na návšteve Slovenska

Slovensko a jeho zahraničná politika má dlhodobé porozumenie pre ambícieTurecka začleniť sa do Európskej únie. Po rokovaniach s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom to dnes uviedol jeho slovenský partner Andrej Kiska. Erdogan je na oficiálnej návšteve SR.

"Turecko je dôležité pre Európsku úniu a Európska únia je dôležitá pre Turecko," konštatoval Kiska s tým, že Ankara musí byť v prístupových snahách hodnotená objektívne na základe reálnych zmien, reforiem a plnenia kritérií. Zároveň ocenil úsilie a pokrok, ktoré v tomto smere v poslednom období preukázala.

"Slovensko a Turecko sú nielen partneri, ale aj priatelia," dodal s tým, že v hospodárskej oblasti sa tam darí viacerým slovenským firmám, pričom vyjadril potešenie nad tým, že spolupráca v posledných rokoch sa zameriava aj na oblasť inovácií či vyspelých technológií. "Turecko je pre Slovensko perspektívny a veľmi zaujímavý trh, a čo je veľmi dôležité, je dosiahnuteľný tiež pre stredné a malé podniky," dodal Kiska.

Recep Tayyip Erdogan a
Zdroj: SITA

Rovnako ocenil zrušenie vízovej povinnosti pre slovenských dovolenkárov. Poukázal, že v oblasti turistického ruchu sa SR ešte má veľa čo od Ankary naučiť, pričom dúfa, že Slovensko sa tiež stane rovnako atraktívnou destináciou pre Turkov.

Erdogan pripomenul, že v auguste 2013, keď jeho krajina zrušila vízovú povinnosť, ju navštívilo 137.000 Slovákov. Poznamenal, že keby to isté urobili aj európske štáty, tak si je istý, že veľa občanov Turecka by zavítalo aj na Slovensko. To recipročne ešte v roku 2013 zjednodušilo vízový proces pre niektoré kategórie žiadateľov o víza.

Kiska tiež vyzdvihol úlohu, ktorú Ankara zohráva v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky. "V tomto nepokojnom svete je Turecko ostrovom stability a prosperity, ale aj štítom voči hrozbám pre našu bezpečnosť," podčiarkol.


Galéria

Turecko zasiahol masívny výpadok Recep Tayyip Erdogan a

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA, YouTube
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články