°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

V Barcelone demonštrovali desaťtisíce proti nezávislosti

Protesty v Španielsku
Protesty v Španielsku
Zdroj: SITA
13.10.2014 11:15

BARCELONA - Odhadom 40-tisíc ľudí vyšlo v nedeľu do ulíc katalánskej metropoly Barcelona, kam prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s plánmi vlády vypísať na začiatok novembra nezáväzné referendum o nezávislosti od zvyšku Španielska. Prítomní počas štátneho sviatku pri príležitosti 522. výročia objavenia amerického kontinentu Krištofom Kolumbom niesli katalánske i španielske vlajky a vyzývali predsedu katalánskej vlády Artura Masa na rezignáciu.


Ten je totiž zástancom ľudového hlasovania o vymanení sa spod kontroly vlády v Madride. Poukazuje pritom na postoj britskej vlády, ktorá Škótom povolila vyjadriť svoj názor na nezávislosť od Londýna. Tí nakoniec v polovici septembra rozhodli o svojom zotrvaní v Spojenom kráľovstve.

Obyvatelia 7,5-miliónového Katalánska sú nespokojní s politikou vlády v Madride, ktorá bojuje proti kríze tvrdými úspornými opatreniami a podľa katalánskych politikov investuje do regiónu oveľa menej peňazí, ako z neho dostáva. Španielsky ústavný súd opakovane odmietol referendum o oddelení časti územia, na ktorom sa nezúčastnia všetci obyvatelia krajiny.

Podľa výsledkov prieskumu zverejnených začiatkom októbra si ľudové hlasovanie o odtrhnutí sa od zvyšku Španielska praje 70 percent obyvateľov bohatého regiónu. Katalánska vláda o prípadnom vypísaní plebiscitu o nezávislosti rozhodne do stredy.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA,
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články