Takto odpočúva ľudí: CIA platí telekomunikačnej spoločnosti milióny dolárov! | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Takto odpočúva ľudí: CIA platí telekomunikačnej spoločnosti milióny dolárov!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.11.2013 17:27

WASHINGTON - Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) ročne platí telekomunikačnej spoločnosti AT&T viac ako desať miliónov dolárov za poskytovanie záznamov hovorov podozrivých osôb, ktoré môžu mať napojenie na teroristické siete. Vyplýva to z dnešného vydania denníka New York Times, ktorý sa odvoláva na vládnych činiteľov. Informoval o tom webový portál JapanTimes.co.jp.


Dohoda je dobrovoľná a nezakladá sa na súdnom príkaze, ktorý by vyžadoval spoluprácu s tajnými službami. Program sa preto líši od kontroverzných odpočúvacích metód Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktorá dostáva záznamy telefonátov a metadáta priamo od telekomunikačných spoločností na základe súdnych príkazov.

CIA posúva telefónne čísla podozrivých militantov do zahraničia, kde AT&T následne analyzuje databázu telefonátov, čo môže viesť k identifikácii podozrivých militantov. Pri hovoroch, kde jeden z volajúcich je z USA, spoločnosť nezverejňuje totožnosť amerických užívateľov a ukrýva niektoré číslice ich telefónnych čísel, čím CIA neporušuje zákaz monitorovania občanov USA.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články