Pacientov v Číne už nesmú zatvárať na psychiatrii bez ich súhlasu | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Pacientov v Číne už nesmú zatvárať na psychiatrii bez ich súhlasu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
02.05.2013 10:17

PEKING – V Číne začal platiť nový zákon, ktorý zakazuje prijímať ľudí do psychiatrických liečební bez ich súhlasu, čím chce vláda zabrániť núteným hospitalizáciám.


Ľudskoprávne organizácie obviňovali čínske úrady, že každoročne zatvoria desaťtisíce ľudí v psychiatrických klinikách, často ako trest pre disidentov a iné nepohodlné osoby. Podľa novej legislatívy platnej od 1. mája nesmú psychiatrické nemocnice prijímať pacientov proti ich vôli, no musia mať ich predchádzajúci súhlas. Súhlas je potrebný aj na poskytnutie konkrétnej liečby.

Nemocnice tiež musia rešpektovať žiadosť pacientov o prepustenie. Nové pravidlá však neplatia pre “ťažko choré osoby”, ktorých stav si vyžaduje poručníctvo alebo ktoré by mohli ohroziť seba či iných.

Podľa správy skupiny Čínski ochrancovia ľudských práv státisíce osôb nedobrovoľne prijatých každý rok na psychiatrických klinikách zahŕňajú aktivistov aj disidentov. Starý systém podľa skupiny zneužívali úrady na mimosúdne zatváranie oponentov vlády, ktorých podrobovali nútenej liečbe vrátane elektrošokov.

Nedobrovoľní pacienti sa nesmeli kontaktovať s rodinou ani právnikmi. Denník Global Times však spochybňuje, či nový zákon efektívne zabráni týmto praktikám.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: clearwisdom.net

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články