°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Horolezecká dráma: Poliaci sa pri zostupe z osemtisícovky stratili!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.03.2013 20:15

BROAD PEAK – Poľská expedícia na osemtisícovku Broad Peak v pohorí Karakoram má dramatický priebeh. Počas dnešného zostupu z vrcholu 8051 metrov vysokej hory sa stratili dvaja členovia výpravy.


Podľa vedúceho štvorčlennej expedície sú v bezprostrednom ohrození života. Informujú o tom poľské médiá. Kvarteto Poliakov vyrazilo na výpravu, ktorá sa usilovala o vôbec prvé oficiálne zimné výstupenie na tento pakistanský vrchol. Podľa informácií televíznej stanice TVN24 dobyli horolezci vrchol v utorok a čoskoro potom zahájili zostup. Dvojica mužov však nedorazila do tábora, kde mali prenocovať. Od tej doby o nich zvyšok výpravy nemá správy.

"Mám strach. Obaja sú v ohrození života, sú veľmi unavení," povedal v TVN24 vedúci programu zimných výstupov poľských horolezcov Artur Hajzer, ktorý je v kontakte so šéfom expedície. Do pátrania po Poliakoch sa zapojila trojica pakistanských horolezcov, z ktorých jeden sa vypravil až nad posledný výškový tábor do výšky cez 7600 metrov. Aj kvôli zlej viditeľnosti vraj na Poliakov nenarazil. Chce však na mieste prečkať ďalšiu noc a pokračovať v pátraní ešte vo štvrtok.


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články