°C

Piatok, 15. január 2021. Meniny má Dobroslav, zajtra Kristína.

AI: V sýrskych nemocniciach mučia pacientov!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
25.10.2011 09:41

LONDÝN - Pacienti v sýrskych nemocniciach sa stávajú obeťami mučenia a zlého zaobchádzania. Sýrske úrady sa tak údajne snažia potlačiť odpor voči režimu prezidenta Bašára Asada. Uvádza sa to v dnešnej správe Amnesty International, o ktorej informovala agentúra DPA.


Autori 39-stranovej správy uvádzajú, že prípady mučenia a zlého zaobchádzania, na ktorom sa zrejme podieľal aj zdravotnícky personál, boli zaznamenané minimálne v štyroch štátnych nemocniciach. Mnohí zranení civilisti preto radšej vôbec nevyhľadajú nemocničné ošetrenie.

Podľa odborníčky Amnesty pre Blízky východ Cilliny Nasserovej dali sýrske úrady bezpečnostným silám "voľnú ruku" na razie v nemocniciach. Mnohí lekári sa údajne obávajú žiadať krv z centrálnej krvnej banky, kontrolovanej ministerstvom obrany, aby nevystavili riziku pacientov, ťažko zranených počas protestov.

Podľa Amnesty existujú sa prípady mučenia a zlého zaobchádzania objavili vo verejných nemocniciach v Bániáse, Homse, Talkalachu a tiež vo vojenskej nemocnici v Homse.

V septembri napríklad bezpečnostné sily vtrhli do homskej nemocnice, kde hľadali poľného veliteľa armády, ktorý sa postavil voči režimu. Keď ho nenašli, odvliekli 18 zranených pacientov vrátane jedného muža v bezvedomí, ktorého odpojili od dýchacieho prístroja.

Damask uvalil tvrdé reštrikcie na prácu zahraničných novinárov a správy o dianí v Sýrii sa preto len ťažko overujú.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články