°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Pozor na Nemecko: Vodičov čakajú rekordné megazápchy!

ilustračné foto
ilustračné foto
27.06.2011 11:44

BERLÍN - Tí, ktorí sa v lete chystajú autom do Nemecka alebo ním budú len prechádzať, by sa pred cestou nemali zabudnúť pozrieť na dopravnú predpoveď. Ľahko by sa im totiž mohlo stať, že sa im príchod na vytúženú dovolenku pretiahne kvôli postávaniu v kolónach. Autoklub ADAC varoval, aby sa vodiči pripravili na možné najhoršie letné zápchy, ktoré krajina pamätá.


Dôvodom sú početné stavebné práce na komunikáciách a tiež súbeh prázdnin vo veľkých spolkových krajinách. Najkrizovejší by mal byť posledný júlový týždeň, kedy začína školské voľno na juhu v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku a na západe v Severnom Porýní-Vestfálsku. Na cesty sa vyvalí veľká časť z ich 41 miliónov obyvateľov, čo je zhruba polovica všetkých Nemcov.

"Len o poslednom júlovom víkende počítame so 160 zápchami v celkovej dĺžke 2000 kilometrov. To je o 25 percent viac než vlani," vyhlásil prezident ADAC Peter Meyer, podľa ktorého Nemecko na konci prvého prázdninového mesiaca čakajú "megazápchy".

Cestovateľské servery preto odporúčajú radšej využiť na prepravu po Nemecku vlaky, ktorým tieto problémy nehrozia. "A pri oneskorení alebo nefungujúcej klimatizácii je možné dostať odškodnenie," poznamenal špecializovaný web reisebuch.de, pričom narážal na minuloročný neduh komfortných expresov ICE, ktorým pri veľkých horúčavách vypadávala v súpravách klimatizácia.

Kto sa predsa len rozhodne do Nemecka v lete autom vyraziť a chce zájsť aj do nejakého mesta, nemal by zabudnúť na mestské ekologické zóny. Do nich je možné vojsť len so špeciálnou nálepkou za predným sklom, ktorá dokladá, že vozidlo spĺňa emisné limity pre danú zónu. Koho v nej polícia pristihne bez známky, riskuje pokutu až 40 eur. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na cudzincov.


Galéria

ilustračné foto ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: Jupiterimages

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články