°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

Americký potápač chce nájsť pozostatky bin Ládina

Usáma bin Ládin
Usáma bin Ládin
15.06.2011 07:36

LOS ANGELES - Kalifornský potápač a hľadač pokladov Bill Warren dúfa, že pomocou ultrazvukového zameriavača nájde v Arabskom mori dôkazy o smrti vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina.


"Myslím to vážne, nežartujem," povedal 59-ročný profesionálny potápač zo San Diega pre nemeckú tlačovú agentúru DPA. "Hlavnou motiváciou je pokúsiť sa zistiť, či mi môj prezident naozaj povedal pravdu a či bin Ládin naozaj leží mŕtvy na dne mora," vysvetlil svoje počínanie Warren.

Bin Ládina zabilo minulý mesiac americké elitné komando pri zásahu v dome v pakistanskom meste Abbottabad a americké námorníctvo ho pochovalo v mori. Prezident Barack Obama sa rozhodol nezverejniť fotografie bin Ládinovho tela a rovnako ani snímky z pochovávania.

Warren uviedol, že za 35 rokov sa už potápal na miestach po celom svete, keď hľadal potopené lode a poklady. Informoval, že našiel troch investorov, ktorí mu budú financovať výskum. Podľa jeho odhadov bude stáť jeho dobrodružstvo 400.000 dolárov (276.875 eur).

Warren dúfa, že najneskôr o mesiac začne pátraciu akciu v Indii spolu s tímom kameramanov. Sonar čiže ultrazvukový zameriavač, ktorý bude za sebou ťahať loď, dokáže zistiť malé predmety aj 3000 metrov pod morskou hladinou.

Ak Warren objaví pozostatky bin Ládina, odfotografuje ich a odoberie vzorky DNA. Warren dúfa, že výprava vyústi do vzniku "úžasného dokumentárneho filmu", ktorý potom predá televíznym producentom. "Nevieme, čo urobíme s telom. Je to veľmi citlivá záležitosť," povedal potápač.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články