°C

Utorok, 26. január 2021. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Najväčším problémom tohto roka bola bezradnosť v zdravotníctve, tvrdí analytik INESS

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
26.12.2019 14:25

BRATISLAVA - Najväčším problémom tohto roka bola bezradnosť v zdravotníctve. Uviedol to analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský. Napriek stále vyšším rozpočtom a pripraveným reformám sa tento sektor podľa neho neustále točí v kruhu.


Ako konštatoval Vlachynský, rok 2019 bol pravdepodobne vrcholom aktuálneho cyklu. "Keď sa obhliadneme nazad, nevidíme žiadnu reformu v oblastiach ako školstvo, zdravotníctvo, dlhodobá starostlivosť, poľnohospodárstvo. Vlastne nikde. Naopak, práve v tomto období boli do verejných financií zapracované kotvy, ktoré bude veľmi ťažké v budúcnosti vytiahnuť a ktoré v horších časoch dajú verejným financiám a pracovnému trhu riadne zabrať," dodal. Ako príklady uviedol strop na vek odchodu do dôchodku, minimálne dôchodky, zvýšenie rodičovskej, zavedenie rekreačných poukazov či radikálny nárast minimálnej mzdy a príplatkov.

V tomto roku sa podľa analytika INESS nepodarilo veľa vecí. "Najviac asi vytŕča stratifikácia nemocníc," konštatoval. Naopak, podarilo sa podľa neho zvrátiť nezmyselný odvod reťazcov či zastaviť rozšírenie rekreačných poukazov na malé firmy. Ako dodal, pozitívom bude aj prípadné schválenie nadmerného krátenia dôchodkov z prvého piliera sporiteľom v II. pilieri.

Vlachynského v tomto roku potešil stúpajúci záujem mladých ľudí o ekonómiu. Za neúspech považuje pokračujúce, podľa neho možno až stupňované politické vyvolávanie nevraživosti medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. "Budeme aj naďalej prichádzať s návrhmi riešení pre dlhodobé zdravie verejných financií, systémové zlepšenie podnikateľského prostredia, či reálne reformy zdravotníctva a školstva," uzavrel.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články