°C

Pondelok, 6. júl 2020. Meniny má Patrícia, Patrik, zajtra Oliver.

ĽSNS chce z ústavy vypustiť ustanovenie, že zákony EÚ sú nadradené nad zákonmi Slovenska

Zdroj: TASR - Dušan Hein
02.11.2019 12:30

BRATISLAVA - Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) chcú vypustiť druhú vetu v čl. 7 ods. 2 Ústavy SR, ktorá ustanovuje, že „právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie (EÚ) majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky“. Návrh novely ústavného zákona predkladajú na novembrovú schôdzu parlamentu. Odôvodňujú to tým, že SR po vstupe do EÚ v roku 2004 stratila suverenitu. Cieľom ich návrhu je suverenitu obnoviť.


Pre šéfa Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mariána Gibu ide o ťažko predstaviteľný návrh. „Je nepredstaviteľné byť členom Európskej únie, a nepriznávať jej právu prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi. Táto požiadavka pramení aj z práva Európskej únie. Okrem toho, hneď prvý článok našej ústavy hovorí o tom, že Slovensko dodržiava svoje medzinárodné záväzky, je to teda naše dobrovoľné rozhodnutie," povedal.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba a jeho strana dlhodobo presadzovali okamžité vystúpenie Slovenska z EÚ. Dokonca jeden bod v predvolebnom programe v roku 2016 hovoril o tom, že „spustia referendum o vystúpení Slovenska z Európskej únie". Kotlebovci v roku 2016 privítali výsledok referenda vo Veľkej Británií o odchode krajiny z EÚ. „Občania Veľkej Británie sa rozhodli odmietnuť diktát Bruselu. Pochopili, že ďalšie zotrvanie v EÚ by znamenalo ich postupný zánik. Je najvyšší čas, aby tento potápajúci sa európsky Titanik opustilo aj Slovensko," uviedol vtedy Kotleba. Predseda ĽSNS pred voľbami do Európskeho parlamentu v máji tohto roka priznal, že EÚ má aj pozitíva. Vystúpenie z EÚ označil za nereálne.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články