Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Slovenská plynárenská sieť bude významným tranzitným koridorom pre ruský plyn, verí Žiga

Peter Žiga
Peter Žiga
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
28.09.2019 16:35

BRATISLAVA - Rokovania o novej dohode o tranzite plynu cez Ukrajinu pokračujú a podľa slovenského rezortu hospodárstva sa nesú v konštruktívnom duchu. Ministerstvo o tom informovalo v tlačovej správe po rokovaniach ministra Petra Žigu v ruskom Soči, kde sa stretla Medzivládna komisia pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a Ruskou federáciou.


Dovoz energetických surovín z Ruska je podľa ministra dôležitý pre energetickú bezpečnosť Slovenska. Slovenská strana preto s veľkým záujmom sleduje rokovania o novej dohode o tranzite plynu cez Ukrajinu. Spor medzi Ukrajinou a Ruskom pred desiatimi rokmi viedol k plynovej kríze, ktorá zasiahla aj Slovensko. „Od ruskej strany sme dostali informáciu, že rokovania pokračujú a odohrávajú sa v konštruktívnom duchu. Súčasne veríme, že slovenská plynárenská sieť bude aj v budúcnosti významným tranzitným koridorom pre ruský plyn,” zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

Slovenskú delegáciu na rokovaniach viedol minister hospodárstva Peter Žiga a na čele ruskej delegácie stál minister priemyslu a obchodu Denis Manturov. Ako ďalej informovalo ministerstvo hospodárstva, obchodná výmena Slovenska s Ruskou federáciou rastie každý rok a za minulý rok stúpla medziročne o viac ako 13 %. V počte turistov na Slovensku sa Rusko zaraďuje medzi desiatku najlepších krajín.

Návšteva podľa ministerstva nadviazala na úspešnú júnovú cestu premiéra Petra Pellegriniho, ktorý sa stretol s najvyššími predstaviteľmi Ruska, ako aj na minuloročné stretnutie komisie v Tatranskej Lomnici. „Ruská federácia patrí k našim najvýznamnejším obchodným partnerom a trend je stále pozitívnejší. Prvý polrok tohto roka ukazuje ďalšie zvýšenie obchodnej výmeny a obrat by mohol dosiahnuť až 6 miliárd eur,” podčiarkol minister Peter Žiga. Slovensko do Ruska exportuje najmä produkciu automobilového priemyslu a dováža predovšetkým energetické suroviny. „Oceňujeme nadštandardnú úroveň našich vzájomných vzťahov a verím, že v nej budeme pokračovať,” vyhlásil ruský minister Denis Manturov. Dobré vzťahy ilustruje podľa rezortu hospodárstva aj vysoký počet ruských turistov na Slovensku, pričom minulý rok patrí k trom najlepším za posledných 15 rokov.

Ruská strana podľa rezortu hospodárstva významne ocenila spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky, ktorú zvýraznilo tohtoročné memorandum medzi MH SR a spoločnosťou Rosatom o spolupráci pri využívaní atómovej energie na mierové účely. "Rokovanie sprevádzalo aj stretnutie zástupcov podnikateľov z oboch krajín. Delegácie v ruskom Soči sa zišli už po jubilejný dvadsiaty raz, čo je v prípade medzivládnych komisií výnimočný počet. Najbližšie rokovanie by malo byť na Slovensku," dodáva ministerstvo hospodárstva.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články