Štúdie podľa poslanca Krajčího potvrdzujú, že ženy sú často donútené ísť na umelý potrat | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Štúdie podľa poslanca Krajčího potvrdzujú, že ženy sú často donútené ísť na umelý potrat

Marek Krajčí
Marek Krajčí
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
24.09.2019 18:55

BRATISLAVA - Medzinárodné štúdie potvrdzujú, že ženy sú často donútené ísť na umelý potrat a ich rozhodnutie je robené pod nátlakom a hrozbou okolia. V rozprave k novele zákona o umelom prerušení tehotenstva to povedal poslanec Národnej rady SR a tieňový minister zdravotníctva hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Marek Krajčí.


„Zo štúdií vyplýva, že až 54 percent žien, ktoré podstúpili potrat, si neboli isté svojím rozhodnutím. Tento fakt je potom rizikovým faktorom pre psychologické problémy ženy po potrate, u ktorých sa môžu objavovať aj samovražedné myšlienky. Preto považujeme za nevyhnutné novelizovať zákon o umelom prerušení tehotenstva,“ uviedol Krajčí.

Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba v rozprave vyzval všetkých poslancov, aby hlasovali za všetky predložené návrhy noviel zákona o interrupciách a aby koalícia ukázala, ako vážne to s touto témou myslí. K výzve sa pripojil aj člen hnutia Sme rodina Peter Pčolinský. „Koalícia dodnes nepredložila žiaden vlastný návrh k tejto téme. Úprimná snaha riešiť túto problematiku je v tejto sále, kde nie je momentálne prítomný žiadny koaličný poslanec,“ priblížil Pčolinský.

Opačný názor k téme interrupcií zastáva nezaradená poslankyňa Národnej rady SR a expertka na rodinnú politiku mimoparlamentnej strany Spolu Simona Petrík. „Počet potratov kontinuálne klesá. Preto nechápem, prečo predkladáte štyri návrhy noviel zákona o interrupciách. Novelizovať tento zákon totiž nie je potrebné,“ priblížila Petrík a dodala, že týmito novelami sa zníženie počtu potratov nedosiahne.

Na aktuálnu parlamentnú schôdzu predložili poslanci Národnej rady SR až štyri návrhy noviel zákona o umelom prerušení tehotenstva. Jozef Lukáč a Milan Krajniak z opozičného hnutia Sme rodina chcú zaviesť podmienku pristúpenia k interrupcii ešte pred siedmym týždňom tehotenstva, teda pred prvým tlkotom srdca plodu, ktorý je potrebné potvrdiť výsledkom ultrazvuku. OĽaNO predložilo návrh, na základe ktorého by sa žene, ktorá požiada o utajený pôrod, priznal nárok na nemocenské už od 21. týždňa tehotenstva.

Okrem toho chce zaviesť tehotenský príspevok od 12. týždňa tehotenstva až do odchodu na materskú dovolenku. Kotlebovci navrhujú skrátenie lehoty na vykonanie umelého prerušenia tehotenstva zo súčasných 12 týždňov na medicínsky odporúčanú hranicu osem týždňov. Novelizovaný zákon o umelom prerušení tehotenstva od poslanca Richarda Vašečku má zlepšiť ochranu práva na život nenarodených detí tým, že zruší možnosť umelého potratu na požiadanie, avšak súčasne ponechá z tejto ochrany výnimky, ktoré väčšina spoločnosti považuje za dôvodné.

Diskusii v pléne dominovali zmeny v potratovom zákone

Diskusia o zmenách v zákone o umelom prerušení tehotenstva dominovala deviatemu dňu 49. schôdze Národnej rady (NR) SR. Štyri návrhy na zmeny v zákone predložili opoziční poslanci z OĽaNO, ĽSNS, Sme rodina a nezaradený poslanec Richard Vašečka. Zákonodarcovia diskutovali o návrhoch takmer tri hodiny, do debaty sa zapájali najmä opoziční poslanci. Zastúpenie koalície v pléne bolo minimálne. Poslanci budú v debate pokračovať aj v stredu (25. 9.).

Vašečka v úvode diskusie kritizoval súčasný zákon, podľa jeho slov je "zastaraný, neberie ohľad na moderné medicínske poznatky". Svojim návrhom chce zakázať takzvané potraty na požiadanie. Ponecháva výnimku pri vážnom ohrození života a zdravia matky, vysokom riziku poškodenia plodu či pri tehotenstve, ktoré je následkom trestného činu. K tejto téme podľa jeho slov treba pristupovať "citlivo, ale zároveň pravdivo a zodpovedne, lebo naozaj ide o život".

Milan Krajniak (Sme rodina) zdôraznil, že tehotná matka a otec sa k tejto otázke - na rozdiel od dieťaťa v tele ženy - vedia vyjadriť. Zdôraznil, že dieťa si ochranu zaslúži od momentu, keď sa dá na ultrazvuku zachytiť tlkot jeho srdca. Navrhuje preto skrátiť súčasným zákonom stanovenú lehotu, keď možno potrat vykonať, z 12. týždňov tehotenstva na sedem. Poslanec OĽaNO Marek Krajčí považuje za dôležitú pomoc matkám v zložitej životnej situácii či zefektívnenie sprostredkovania náhradnej starostlivosti. Poukázal na to, že ženám pred potratom často chýbajú informácie o alternatívach a dostatočná podpora. Poznamenal, že sú často k potratu donútené okolím či životnou situáciou. Upozornil pritom na nepriaznivý dopad interrupcie na psychiku ženy.

S tým, že potrat nie je nikdy dobrý, súhlasí aj nezaradená poslankyňa Simona Petrík. Poukázala však na to, že počet potratov v súčasnosti na Slovensku klesá. Súhlasí s Krajčím, že treba zlepšiť prevenciu a poradenstvo. Ženy však majú podľa nej právo rozhodnúť o interrupcii samy. "Ak máme hovoriť o interrupciách, robme to zodpovedne," zdôraznila. Podotkla, že ak sa zakážu potraty na Slovensku, ich množstvo sa nezníži, budú sa vykonávať ilegálne a bez dozoru lekára. Riešiť podľa nej treba finančnú pomoc matkám a lepšie sociálne zabezpečenie. Spomenula tiež možnosť hradenia antikoncepcie z verejných zdrojov. Obmedzenie interrupcií označila za ľahké, ale zbytočné.

Nezaradená poslankyňa Anna Verešová zdôraznila právo na život ako základné ľudské právo pre všetkých bez rozdielu. V tejto súvislosti požiadala ĽSNS, ktorá predložila jeden z návrhov, aby sa ospravedlnili za výroky svojich členov v súvislosti s Rómami. Poukázala na to, že aj rómske matky a tehotné ženy majú rovnaké právo na život. "Kultúra života nemôže byť obmedzená na určitú skupinu ľudí," podotkla. Kritizovala ich tiež za schvaľovanie prvkov ideológie, ktorá spôsobila smrť množstva ľudí, matiek aj detí, spomenula aj experimenty na tehotných ženách. Predseda ĽSNS Marian Kotleba reagoval tým, že jeho strana nemá s nacizmom nič spoločné. "Sme za ochranu detí bez akýchkoľvek rozdielov," povedal v pléne.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články