°C

Piatok, 28. február 2020. Meniny má Zlatica, zajtra Radomír.

VIDEO Andrej Danko na návšteve Kazachstanu: Odkaz pre Európsku úniu o dialógu

Na snímke vľavo predseda NR SR Andrej Danko a vpravo predseda Mažilisu - dolnej komory kazašského parlamentu Nurlan Nigmatulin
Na snímke vľavo predseda NR SR Andrej Danko a vpravo predseda Mažilisu - dolnej komory kazašského parlamentu Nurlan Nigmatulin
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
23.09.2019 13:25

NUR-SULTAN – Je dôležité, aby sme do Európskej únie (EÚ) odkázali, že je potrebné viesť dialóg. V súvislosti s nadchádzajúcim 4. samitom predsedov parlamentov euro-ázijských krajín v Kazachstane to vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.


Po pondelkovom stretnutí s predsedom dolnej komory kazašského parlamentu (Mažilisu) Nurlanom Nigmatulinom tiež uviedol, že by sa mali rozvinúť vzťahy SR s Kazachstanom. "Pre mňa je dôležité, aby sme symbolicky v Kazachstane odkázali do EÚ, že je treba oveľa viac viesť dialóg. Zajtra tu bude 41 šéfov parlamentov vyspelých štátov a myslím si, že je si tu čo povedať, je sa čo naučiť," skonštatoval Danko s tým, že na samite sa zúčastní ako predseda parlamentu už tretíkrát.

Na samit majú prísť delegácie zo 65 krajín. "Je pre mňa česť vystúpiť v hlavnom paneli, pretože si uvedomujem zodpovednosť za SR na tomto fóre," pripomenul šéf NR SR s tým, že na samite nie je veľa predsedov parlamentov z EÚ. "Snažím sa vždy potom tlmočiť posolstvá z týchto samitov predsedom európskych parlamentov. A som veľmi rád, že ich postupne niektorých presviedčam, včera s nami priletel predseda maďarského parlamentu," uviedol.

Šéf slovenského parlamentu poďakoval Nigmatulinovi za organizáciu samitu a veľmi dobré vzťahy. "Mrzí ma, že nerozvíjame obchodný potenciál," povedal Danko, ktorý poukázal na obrovské nerastné bohatstvo, a tým aj potenciál, ktorý Kazachstan má. "Musíme v SR veľmi pridať, aby sme toto rozvinuli," doplnil.

Nigmatulin pred novinármi vyhlásil, že Dankova návšteva je mimoriadne dôležitá pre rozvoj bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Kazachstanom. "V rámci nášho dialógu sme uvažovali o rozvoji spoločných projektov. Táto oficiálna návšteva pána Danka je len potvrdením záujmu o spoluprácu medzi našimi parlamentmi," povedal Nigmatulin novinárom.

Šéfovi slovenského parlamentu Nigmatulin poďakoval za návštevu, ktorá podľa neho pomôže rozvíjať osobitné vzťahy. "Je to potvrdené aj tým, že prezident Kazachstanu prijal rozhodnutie otvoriť veľvyslanectvo Kazašskej republiky na Slovensku, čo je potvrdením našich priateľských vzťahov," doplnil predseda Mažilisu.

Delegácia predsedu NR SR tiež v pondelok absolvovala prehliadku pamätníka Astanský Bajterek v hlavnom meste Nur-Sultan, ako aj areálu Expo 2017. Danko sa má v pondelok stretnúť s predsedníčkou hornej komory parlamentu (Senátu) Darigou Nazarbajevovou a predsedom vlády Kazachstanu Askarom Maminom.

V Bratislave by mali v tomto roku otvoriť veľvyslanectvo Kazachstanu

V Bratislave sa má v tomto roku otvoriť veľvyslanectvo Kazachstanu. Pre TASR to uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga. Kazachstan tak bude prvým štátom Strednej Ázie, ktorý bude mať svoje diplomatické zastúpenie na Slovensku. „Toto bezpochyby napomôže ďalšiemu prehlbovaniu dialógu s Kazašskou republikou vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ pripomenul Tomaga.

Kazachstan je lídrom regiónu Stredná Ázia vzhľadom na svoje nerastné bohatstvo, ekonomický potenciál a medzinárodnú autoritu. Rozvoj vzťahov s touto krajinou, ako aj ostatnými štátmi regiónu, hrá podľa rezortu diplomacie významnú úlohu vo východnej dimenzii zahraničnej politiky Slovenska.

Na snímke vľavo predseda
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Strategickým záujmom Slovenska v oblasti Strednej Ázie je zabezpečenie stability podporou ekonomického rozvoja jednotlivých krajín. „A to zvyšovaním kvalifikácie a konkurencieschopnosti miestnej pracovnej sily, zlepšovaním podnikateľského a investičného prostredia, odstraňovaním colných bariér a prepojením regiónu so svetovými obchodnými centrami, ako aj zvyšovaním ich odolnosti voči vnútorným a vonkajším hrozbám,“ priblížil Tomaga.

Slovensko ponúka Kazachstanu napríklad skúsenosti z oblasti vodných stavieb, ako aj vodného manažmentu. „Problémy súvisiace s vodou sú pravdepodobne hlavnou príčinou vzniku medzinárodných konfliktov medzi krajinami Strednej Ázie. Vláda Kazachstanu preto kladie veľký dôraz na zavedenie moderných metód s jej hospodárením,“ uviedol rezort diplomacie.

Slovensko bolo sídlom Medzinárodného centra na hodnotenie vôd (IWAC) v rokoch 2009 až 2012. V súčasnosti podľa Tomagu slovenskí externí poradcovia komunikujú s kazašskými partnermi pri rozbehu činnosti centra IWAC v Nur-Sultane.

Podľa rezortu diplomacie majú slovenské podnikateľské subjekty potenciál uplatniť sa v Kazachstane aj pri projektoch rozvoja a modernizácie infraštruktúry. „Zaujímavé sú takisto investičné projekty zamerané na výstavbu malých vodných elektrární, tepelných elektrární a ďalších projektov v oblasti energetiky,“ skonštatoval Tomaga.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák pri svojej aprílovej návšteve v Kazachstane zhodnotil s partnermi stav zmluvnej základne a možnosti rozvoja spolupráce. Ide napríklad o záujem Kazachstanu o slovenské skúsenosti v oblasti automobilového priemyslu či spoluprácu v oblasti školstva.

Ministerstvo zahraničných vecí pripomína, že medzi krajinami sa dlhodobo uskutočňujú intenzívne stykové aktivity vrátane prezidentských návštev. Exprezident Rudolf Schuster navštívil Kazachstan v roku 2001, Ivan Gašparovič v roku 2010, bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev navštívil Slovensko v roku 2007.

V novembri 2018 sa konala historicky prvá oficiálna návšteva predsedu vlády SR Petra Pellegriniho v Kazachstane, a to v sprievode dvoch ministrov a početnej skupiny podnikateľov. Návšteva podľa rezortu potvrdila obojstranný záujem o zintenzívnenie bilaterálnych vzťahov, najmä v ekonomickej oblasti.


Galéria

Na snímke vľavo predseda Na snímke vľavo predseda

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: TASR - Jakub Kotian

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články